BRATISLAVA. Námestie Slobody alebo Námestie SNP. Na jednom z nich by mal byť pamätník nežnej revolúcie.
S návrhom prišli niekdajší disidenti Ján Budaj, František Mikloško a Anton Srholec, podporili ich aj viaceré známe osobnosti, napríklad herci Milan Lasica či Marián Labuda, pridala sa aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
Problém môže byť s umiestnením pamätníka.
Rosová: Radšej SNP
Osobnosti podpísali deklaráciu, podľa ktorej by mal byť pamätník slávnostne odovzdaný 17. novembra 2014, teda k 25. výročiu Nežnej revolúcie. Za najvhodnejšie miesto označili Námestie Slobody, niekdajšie Gottwaldovo námestie.
Staromestská starostka Táňa Rosová (SDKÚ), s ktorou sa dnes stretli, zámer postavenie pamätníka schvaľuje, presadzuje však iné miesto. „Myslím si, že takýto pamätník by mal stáť na Námestí SNP, na ktorom sa tisícky ľudí v novembri 1989 zhromažďovali a protestovali proti vtedajšiemu režimu.“
Súťaž na pamätník
Mestský poslanec a bývalý tribún revolúcie Budaj, hovorí, že Námestie SNP má už zažitý názov. „Udiala sa tam síce drvivá väčšina revolúcii, no na Námestí Slobody bola najväčšia demonštrácia, vznikla úplne spontánne a tu som ľuďom povedal, že vzniklo hnutie proti režimu.“
Budaj dodáva, že spolu s pamätníkom, na ktorý by mala byť vyhlásená súťaž, by architekti mali riešiť celé námestie. „Nie je možné dať na podstavec Gottwalda novú sochu a chápať to ako vyriešené, to námestie je v katastrofálnom stave.“
Budaj chce pre pamätník vytvoriť v meste akýsi prípravný výbor.
Iniciátori pamätníku rokovali už v lete s primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom (nezávislý s podporou Smeru), ktorý súhlasil, dnes majú signatári odovzdať deklaráciu starostke Starého Mesta, ktoré robí v roky zanedbanom priestore údržbu.
Na Námestí SNP je už od orku 2006 osadená pamätná tabuľa, je však nenápadná.
FOTO - WIKIPEDIA
Námestie Slobody potrebuje obnovu.
FOTO - ARCHÍV SME