SME

Senecká kapela Patriot prerazila do finále rozhlasovej súťaže

Štvorčlenná senecká hudobná skupina Patriot postúpila do finále hudobnej súťaže Košický zlatý poklad. Ako hovorí jeden z jej členov, publiku sa chcú páčiť najmä svojou hudbou.

SENEC. Súťaž skladieb každoročne organizuje Rozhlas a televízia Slovenska a jej finálové kolo sa bude konať 22. októbra v Košiciach. Víťaz 27.ročníka dostane okrem finančnej odmeny možnosť natočiť si videoklip k súťažnej piesni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy vznikla hudobná skupina Patriot?

Tadeáš: Najprv sme s Maťom začali hrávať len tak pre seba. Spolu s ďalším kamarátom, Viktorom Jankom, sme chodili do skúšobne a „skúšali“, neskôr sme v rámci nášho učenia sa začali hrávať piesne iných kapiel.

Maťo: Približne od roku 2008 skladáme vlastné pesničky, takže by sa dalo povedať, že ako kapela fungujeme tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Za ten čas ste sa už stihli hudobne vyprofilovať a určiť si svoj štýl. Akú hudbu produkujete?

Maťo: Je to rocková muzika, nechcem to škatuľkovať. Niekedy tvrdšia, niekedy rádiovejšia, tvoríme ju so zámerom ľudí roztancovať a hlavne pobaviť. Zároveň chceme, aby sa v nej ľudia našli, aby jej uverili a dokázali precítiť atmosféru každej skladby.

Tadeáš: V prvom rade hráme skladby so slovenským textom. Chceme, aby naše pesničky oslovovali ľudí, aby im publikum rozumelo. Preto spievame pesničky v rodnom jazyku.

Asi preto názov Patriot... Alebo to má aj nejaký iný význam?

Maťo: Veľa ľudí sa nás na to pýta, ale nie, názov našej skupiny nemá ďalšiu symboliku. Chceli sme to spojiť s tým, že spievame po slovensky a tento názov sa nám jednoducho zapáčil.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa prihlásili do súťaže Rozhlasu a televízie Slovenska. Košický zlatý poklad? Kto prišiel s tým návrhom ako prvý?

Tadeáš: Jakub (basgitarista – pozn. red.) to našiel niekde v médiách alebo na nete. A tak sme sa jednoducho prihlásili. Nebolo to nijaké veľké rozhodovanie, skrátka sme to skúsili. Je to po prvýkrát, čo sme sa prihlásili do nejakej pesničkovej súťaže.

A oplatilo sa...

Maťo: Tak zatiaľ to vyzerá, že áno. Uvidíme koncom októbra.

patriot_res.jpg

Skupina Patriot vystúpila aj na tohtoročnom Seneckom lete. FOTO: ARCHÍV KAPELY

Vaša súťažná pieseň Preč od levích jám súťažila v konkurencii 302 súťažných skladieb, čo bol podľa rozhlasu rekordný počet prihlásených piesní. Ako ste sa prebojovali až do finále?

Maťo: V prvom kole triedila prihlásené pesničky odborná porota v zložení Igor Timko a Zoltán Sallai zo skupiny No Name, producent Peter Bič, skladateľ a textár Andy Ďurica a gitarista skupiny Nocadeň Robo Kopina. Tí vybrali 30 skladieb, za ktoré mohli poslucháči prostredníctvom sms hlasovať.

SkryťVypnúť reklamu

Tadeáš: Hlasovnie o ostatných skladbách však stále prebieha, my sme boli spolu s ďalšími deviatimi pesničkami v prvom kole. Za nás sa hlasovalo v týždni od 11.9. do 16.9. Vďaka sms hlasom od poslucháčov postúpili do finále dve kapely, ďalšie dve vybrala porota, tentokrát v zložení osobností populárnej hudby: Peter Nagy, Beata Dubasová, Peter Cmorík a Marián Čekovský.

Postup vyzerá komplikovane. Viete, či ste postúpili na základe hlasovania poslucháčov alebo poroty?

Tadeáš: To mi zostáva záhadou. Na webstránke sme uvedení na prvom mieste, ale nevieme, či nás vyberala porota alebo poslucháči. To nám pravdepodobne povedia až v deň finále.

Kedy bude finále Košického zlatého pokladu?

Maťo: Uskutoční sa 22.10.2011 v Košiciach a naživo ho bude vysielať Rádio Slovensko a Rádio Regina. Bude to koncert dvanástich kapiel.

Prečo ste sa prihlásili práve do rádia a nie napríklad do televízie? Veď Eurovízia je založené na podobnom princípe ako Košický zlatý poklad.

Maťo: Popravde nám to ani nezišlo na um. V televízii je to skôr o imidži a show, akú hudobná skupina či spevák predvedie. Samozrejme, tieto dva prvky sú pre kariéru veľmi dôležité, ale my sa chceme nášmu publiku páčiť predovšetkým hudbou. Nechceme, aby bol náš hudobný úspech rýchlokvasený, ale aby bol zaslúžený.

Tadeáš: Pozitívom je, že Rozhlas by mal hrať skladby finálových kapiel či spevákov po celý rok. Ľudia tak majú možnosť spoznať našu hudbu aj inak, nielen z koncertov.

Na piesni Preč od levích jám ste sa podieľali sami, hudba aj text sú vaše. Autorom textu je Tadeáš. Čo si chcel touto skladbou povedať? Aké texty skladáš?

Tadeáš: Hm, moje piesne nemusia byť vždy tematicky konkrétne. A práve pri tejto pesničke sa nedá doslova povedať, o čom je. Hudba je trochu melancholická, slová v nej vyjadrujú pocity, aké má človek pri rozhodovaní sa v ťažkých situáciach. Pre každého môže znamenať niečo iné a ja chcem, aby si v nej poslucháč našiel to svoje.

Ako kapela dosť často koncertujete či už v Senci alebo v okolí mesta. Máte vydaný aj prvý album?

Tadeáš: Zatiaľ ešte nie. Máme nahratých sedem skladieb a keď sa nájdu peniaze alebo sponzor, nahráme aj zvyšné skladby a vydáme CD. Nejako špeciálne to však neplánujeme.

Kde vás môžu vaši fanúšikovia najbližšie vidieť? Kedy bude váš najbližší koncert?

Maťo: Vo štvrtok 29.9. budeme hrať v bratislavskom klube RockOK. Kto nás ešte nevidel a má chuť, príďte si nás vypočuť.

Autor: Katarína Madarászová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 132
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 729
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 126
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 830
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 573
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 387
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 258
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 334
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 000
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 928
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 206
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 142
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 055
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 661
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu