BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude spolupracovať so srbskou Autonómnou oblasťou Vojvodina. BSK vie ponúknuť pomoc napríklad v oblasti vzdelávania formou štipendií na odborných školách, regionálneho rozvoja, tiež v kultúre.
Dohodu o spolupráci dnes vo Vojvodine podpísali podpredsedníčka BSK Gabriella Némethová a predseda vlády Vojvodiny Bojan Pajtič.
Spoločné aktivity
BSK a Vojvodina budú rozvíjať spoločné aktivity a podporovať vzájomnú spoluprácu v oblastiach, ktoré patria do ich právomoci. Napríklad v oblasti regionálneho rozvoja, európskej teritoriálnej spolupráce, školstva a mládeže, športu, kultúry, sociálnych vecí či zdravotníctva.
Pajtič označil spoluprácu regiónov za veľmi prospešnú a prínosnú. Vie si ju predstaviť najmä v oblasti kultúry, ekonomiky a tiež v oblasti Dunajskej stratégie. Rovnako ocenil slovenské investície, ktoré okrem podpory kultúry smerovali napríklad aj do výstavby akvaparku pri Novom Sade. Ten bude stáť na približne 20 hektároch, investícia predstavuje okolo 15 miliónov eur.
Nesmierne vítam iniciatívu Bratislavského kraja pri rozvoji Vojvodiny a napredovaní Srbska do Európskej únie, povedal počas rokovaní. Oba naše regióny majú veľa spoločného, spája ich spoločná rieka Dunaj a pevne verím, že táto spolupráca bude veľmi osožná. Naše regióny sú vo viacerých oblastiach podobné, rozchádzajú sa snáď len v tom, že kým Vojvodina je najväčší región Srbska, BSK je na Slovensku najmenší, povedala Némethová.
Systém štipendií
Ako ďalej uviedla, BSK môže poskytnúť pomoc napríklad cez obchodné komory pri sprostredkovaní nových investícií prúdiacich zo Slovenska, v oblasti integračného procesu či pri uchádzaní sa o predvstupové fondy, ako aj v oblasti vzdelávania. Ide o oblasť stredného odborného vzdelávania, kde by sme chceli poskytnúť systém štipendií.
To znamená, že vojvodinskí študenti by sa mohli vzdelávať na našich odborných stredných školách, poľnohospodárskej, vinárskej, elektrotechnickej či strojárskej, priblížila Némethová.
Kvalifikácia - problém
Vo Vojvodine je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, teda takých, ktorí by sa mohli kvalitne zamestnať. Prvým krokom je predstaviť zámer slovenskej vláde, vytvoriť ho v súlade s národnou legislatívou, čo následne umožní financovanie predovšetkým predvstupovej pomoci určenej Srbsku.
Ako dodala riaditeľka odboru stratégií a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová, záujemcovia sa môžu uchádzať o podporu v rámci partnerských projektov. Ak sa podarí doriešiť do konca roka legislatívne procesy, systém štipendií by sa mohol naštartovať už od nasledujúceho školského roka, uviedla.
Lukáčová zároveň doplnila, že sa budú usilovať naštartovať tento program čo najskôr, lebo prostriedky z fondov sa vyčerpávajú a sú alokované do roku 2014. BSK vie z programu EK pre celoživotné vzdelávanie nasmerovať pomoc na vzdelávanie pedagógov, napríklad tým, že im vytvorí stáže na slovenských školách. Priestor na spoluprácu vidíme aj v oblasti regionálneho rozvoja a integrácie, dodala Lukáčová.
Slovenská menšina
Gabriella Némethová tiež ocenila, že srbská vláda podporuje početnú slovenskú menšinu, ktorá tam žije a pôsobí už približne 270 rokov. V súčasnosti tam žije takmer 60.000 Slovákov. Vo Vojvodine funguje jedno komplexné gymnázium v Báčskom Petrovci a v Kovačici sú na gymnáziu slovenské triedy.
Bratislavský kraj nadviazal v tejto iniciatíve na celoštátne úsilie pomôcť Srbskej republike. Prvý impulz vznikol vlani v Bruseli na podujatí Open Days, kde sa predseda BSK Pavol Frešo a predseda vlády Vojvodiny Bojan Pajtič stretli k téme Dunajská stratégia a neformálne začali spolupracovať.