K lekárovi, na nákupy a aj za kultúrou taxíkom. Dôchodcovia Starom Meste budú môcť od októbra využívať novú službu. Podobný senior taxi funguje už v Záhorskej Bystrici.
BRATISLAVA. Pred takzvaným Ľudovým domom v Záhorskej Bystrici pri Bratislave parkuje zvláštny taxík. Nelíši sa len označením na kapote a dverách auta, ale aj pasažiermi. Vozí seniorov, ktorí potrebujú cestovať k doktorovi či nakúpiť si.
„Je to tak pol na pol,“ prezrádza o tom, kam vozí seniorov taxikárka Eva Mihalovičová. Ponáhľa sa. „Musím byť pripravená, keď budú volať,“ dodáva.
Prvá Záhorská Senior taxi - ako to funguje V Starom Meste
Senior zavolá minimálne 24 hodín vopred na číslo (02) 59 246 343; objedná si taxík; taxikárovi sa preukáže občianskym s trvalým pobytom v Starom Meste; za spiatočnú cestu zaplatí 2 eurá (nemôže poberať príspevok na dopravu); Prepravná služba sa poskytuje v pracovných dňoch od 7.00 do 15.00
V Záhorskej Bystrici
Obyvatelia nad 60 rokov a postihnutí dostali poukážky, nimi platia za taxík; taxík objednávajú telefonicky na číslo +421 949 828 293; doteraz cestovali zadarmo na akciové poukážky, teraz seniori platia 20 alebo 30 centov alebo 1 euro – podľa vzdialenosti.
Takzvaný senior taxi funguje v Záhorskej už od polovice júla. Za ten čas prepravil viac než 60 starých ľudí, hovorí Jana Liďáková z občianskeho združenia Bystrický prameň. Taxík zriadili spolu s tunajšou samosprávou a farou.
Podobná preprava má od októbra fungovať aj v bratislavskom Starom Meste. Taxi pre dôchodcov tu zriaďuje mestská časť.
Lekár aj kultúra Staromestský hovorca Tomáš Halán hovorí, že službu chcú zriadiť najmä pre vysoký počet seniorov žijúcich v centre Bratislavy. Zo 41 325 obyvateľov bolo v Starom Meste až 8316 dôchodcov.
Za spiatočnú cestu taxíkom má senior zaplatiť dve eurá, nesmie však poberať príspevok na dopravu. Podmienkou využitia služby je tiež trvalé bydlisko v Starom Meste, vraví Halán. „Taxík si musí záujemca objednať telefonicky minimálne 24 hodín vopred, taxikárovi sa preukáže občianskym. Nechceme, aby sa to zneužívalo.“
V Starom Meste sa budú môcť dôchodcovia voziť nielen k lekárovi, ale aj za kultúrou. Dvakrát mesačne môžu navštíviť podujatie organizované mestskou časťou. Taxík však bude premávať len v pracovných dňoch.
Poukaz na taxík Podobné prepravné služby nie sú na Slovensku novinkou, fungujú napríklad v Trnave, Nitre, Brezovej pod Bradlom, Zvolene, Komárne aj Brezne. Bratislava zaostávala, prvou mestskou časťou bola Záhorská Bystrica.
Seniorov tu taxík vozí za poukážky. Doteraz boli akciové poukazy zadarmo, hovorí Liďáková, teraz sa cena líši podľa vzdialenosti.
Za prepravu v rámci Záhorskej a Marianky platí 20 centov, do Lamača a Stupavy o 10 centov viac, za vzdialenejšiu cestu do Bratislavy vyberá taxikárka tri eurá. Prvé poukážky v Záhorskej dostali obyvatelia nad 60 rokov a zdravotne postihnutí.
Senior taxi v Záhorskej Bystrici. Službu zriadila mestská časť v spolupráci s farou a občiansky združením Bystrický prameň.
FOTO - BYSTRICKÝ PRAMEŇ
Borguľa: Nielen seniori
V Starom Meste taxík odobrili miestni poslanci. Prvé tri mesiace budú podľa Halána skúšobné, po nich mestská časť vyhodnotí úspešnosť a aj náklady.
S peniazmi sa spája aj možnosť rozšírenia služby. Poslanec Martin Borguľa (Smer) namietal, prečo taxík nepomáha aj iným obyvateľom.
„Nielen senior je odkázaný na individuálnu prepravu. Bolo by spravodlivejšie, aby sa okruh obyvateľov s prístupom k tejto službe rozšíril aspoň na osamelého rodiča s malým dieťaťom.“
Z čoho by Staré Mesto takúto službu platilo, však ostalo nejasné. Borguľa dodal, že ani financovanie taxíku pre seniorov nie je doriešené.
Staromestský taxík začne jazdiť od októbra.
FOTO - MČ STARÉ MESTO