SME

Historik umenia: Bratislavský kraj by mohol lákať na turistický balíček

Na konferencii v Tomášove s názvom Kaštiele a kúrie Bratislavského kraja sa hovorilo o záchrane a možnom rozvoji bývalých šľachtických sídel.

TOMÁŠOV. Bratislavský kraj by sa mohol pýšiť viacerými kaštieľmi a kúriami. Väčšina z kaštieľov chátra. Tie, ktorým sa takýto osud vyhol a ktoré môže verejnosť navštíviť, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasným stavom historických pamiatok a možnosťami ich záchrany sa zaoberala konferencia s názvom „Kaštiele a kúrie Bratislavskej župy“, ktorá sa konala minulý utorok v zrekonštruovanom kaštieli v Tomášove.

Konferencia pozostávala z troch blokov. Po predstavení dvoch projektov sa príspevky prvého bloku venovali vývoju, obnove a využitiu na kaštieľov a kúrií, priniesli pohľad na kaštiele v kontexte kvality života a účastníkov tiež oboznámili s vývojom poznania kaštieľov a kúrií v Bratislavskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Kaštiele sú podľa Jaroslava Kiliána, výkonného riaditeľa neziskovej organizácie AINova, odrazom niekdajšieho chápania kvality života a životného prostredia. Dnes je kvalita života otázkou kvality životného prostredia. To sa už nechápe len z pohľadu prírody, ale aj kultúry. Kaštiele, ktoré sú naším kultúrnym dedičstvom, tak majú vplyv na kvalitu nášho života.

„Dnes stojíme pred otázkou, ako prebrať k životu to pozitívne, čo sa fyzicky zachovalo, ako oživiť vedomosť o kultúrnej histórii a ako začleniť kultúru a prírodu späť do dnešného hodnotového systému,“ povedal Jaroslav Kilián. Z pohľadu ekonomiky je pre udržanie a ďalší rozvoj kaštieľov dôležité vytvoriť také ekonomické modely, v ktorých budú kaštiele prežívať vlastnou činnosťou.

Prvý blok uzavrela svojou prednáškou Zuzana Zvarová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Zaoberala sa v nej počiatkom a vývojom systému pamiatkovej starostlivosti v Bratislavskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

MODRANSKÝ KAŠTIEĽ SLÚŽIL PÔVODNE AKO MLYN

Príspevky druhého bloku sa venovali kaštieľom a kúriám v pezinskom a seneckom okrese. Stručný prehľad kaštieľov a kúrií v malokarpatskom regióne si pripravila Barbora Vorlíčková z AINovy. „Snažila som sa nájsť nejaký typický rys pre tieto objekty, ktorý by si vedeli zachovať počas celej svojej histórie.“ Špecifikum, ktoré našla, nie je vidno pri bežnom pohľade, pretože sa nachádza pod zemou. Sú nimi často rozľahlé pivnice. „V niektorých prípadoch ide až o niekoľkopodlažné pivnice, ktoré slúžili na výrobu a skladovanie vína,“ doplnila Barbora Vorlíčková. Množstvo budov stratilo počas svojej existencie pôvodný reprezentačný význam. „Pálffyovský kaštiel vo Svätom Jure bol v celej svojej histórii využívaný ako hospodárska budova,“ podotkla Barbora Vorlíčková. Funkcia niektorých pamiatok sa počas ich vývoja menila.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky umelecko-historického výskum modranského kaštieľa, ktorý sa uskutočnil v rokoch 2000 až 2006 predstavil Peter Horanský z AINovy. Budova má za sebou pestrý stavebný a funkčný vývoj. „Kaštieľ slúžil pôvodne ako mlyn s obytnou časťou. O tejto funkcii sa do výskumu veľmi nevedelo,“ povedal Peter Horanský. Mlyn bol postavený mimo mesta, za jeho hradbami, ako osamotený objekt. Pred krátkou exkurziou jednotlivými stavebnými etapami a funkčnými zmenami, ktoré dali kaštieľu jeho dnešnú podobu, poukázal Peter Horanský na zaujímavé prvky budovy. Zaujímavou bola aj záhrada. Súčasťou prednášky bola aj prezentácia dobových malieb kaštieľa jedného z majiteľov Arthura Polzera. Ten zriadil aj záhradu, ktorá ku kaštieľu prislúcha. Pôvodne mala jarný akcent. Skladba drevín bola navrhnutá tak, aby mala záhrada počas jari najlepší vzhľad. Výskum kaštieľa je prezentovaný aj v samotnom objekte na štyroch paneloch.

(ŽAJA)

STAROU SENECKOU CESTOU ZA KAŠTIEĽMI

Z malokarpatského do seneckého regiónu preniesla účastníkov konferencie prednáška Nely Karašinskej z Krajského pamiatkového úradu v Bratislave. Nela Karašinská sa vydala pomyselnou starou seneckou cestou smerom od Bratislavy. Prvou zastávkou bol kaštieľ v Ivanke pri Dunaji. „Z tohto objektu sa nám do súčasnosti zachovali dve bočné strany. Prostredný objekt bol úplne prestavaný.“ Zaujímavosťou bernolákovského kaštieľa je, že jeho výstavbu financoval gróf Esterházy z cisárskej odmeny za účasť v protitureckých bojoch. Časť kaštieľa vo Veľkom Bieli bola spolu s kaplnkou zničená počas druhej svetovej vojny. Dnes nemá využitie.

V Senci sa Nela Karašinská zastavila pri kúrii, známej ako Turecký dom. Ako vysvetlila, toto pomenovanie vzniklo na základe pevnostného charakteru, ale kúria nikdy neplnila obrannú funkciu. „Nebolo to doložené.“ Tomášovský kaštieľ bol pôvodne menší. Neskôr sa dostavovalo a robila sa aj nadstavba. Malinovský kaštieľ bol pravdepodobne postavený na miestne vodného hradu. Na záver si Nela Karašinská ponechala dnes už zaniknutý kaštieľ v Kráľovej pri Senci. „Jeho pravdepodobnými staviteľmi sú Pálffyovci.“ Súčasťou kaštieľa bola kaplnka, ktorá bola prestavaná a dnes slúži ako kostol sv. Jána Krstiteľa.

Podrobnejšie predstavili kaštieľ v Malinove Zuzana Zvarová a Tomáš Janura. Rozprávanie Zuzany Zvarovej o stavebnom vývoji kaštieľa doplnil Tomáš Janura poznatkami, ktoré získal z archívneho výskumu. Jeho časť obsahovala najmä informácie o vlastníckych právach ku kaštieľu.

Premenu chátrajúceho kaštieľa v Tomášove na art hotel predstavil Jozef Lenhart. Ako historik umenia sa podieľal na jeho rekonštrukcii, ktorá trvala tri roky. Ešte predtým sa s účastníkmi podelil o svoje úvahy o povahe a potenciáli cestovného ruchu v regióne. „O Bratislave sa traduje, že nemá čo ponúknuť.“ Prvý krok vidí Jozef Lenhart v zmene sloganu, ktorým sa mesto prezentuje. Lenhart si myslí, že župa by mohla vyťažiť v ponúkaní balíčkov pamiatok, ktorými sa bude propagovať nejaká téma. Ako analogický príklad použil hrady a zámky na Loire vo Francúzsku, „Cisárske Rakúsko“ alebo „Barokové Čechy“. Kraj by mohol ponúkať turistický balíček napríklad „Šľachtické sídla Poddunajska.“ Po ukončení prednášky nasledovala exkurzia po hoteli.

(ŽAJA)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 243
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 497
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 183
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 110
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 952
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 674
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 357
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 525
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 164
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 426
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 536
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 882
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 306
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 364
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu