e.
BRATISLAVA. Predpokladaný termín spustenia projektu Stratené mesto Bratislava – Pozsony – Pressburg je jún 2013.
Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová. Poslanci kraja na projekt v apríli schválili sumu z rozpočtu župy vo výške 12-tisíc eur.
Projekt bude mať podobu turistickej atrakcie, ktorej súčasťou bude informatívna, výchovno-vzdelávacia, oddychová a kultúrno-zábavná zložka, uviedol Miloš Žiak z Izraelskej obchodnej komory na Slovensku, ktorá je hlavným iniciátorom projektu obnovy historického židovského geta v Bratislave.
Virtuálny príbeh v električke
Súčasťou projektu je električka, ktorá bude premávať po okruhu historickej pamäti. V nej budú namontované veľkoplošné LCD obrazovky, na ktorých sa bude pred zrakmi cestujúcich odvíjať virtuálne príbeh Strateného mesta - zbúraných ulíc Zuckermandlu, Vydrice, Rybného námestia a Židovského geta.
Cestujúci si tiež pripomenú významné udalosti z dejín mesta, ktoré viedli k zbúraniu veľkej časti historického centra mesta a k jeho premene na pustý hradný kopec ústiaci do mostového privádzača. Príbeh sa bude skladať z montáže umelecky spracovaných autentických dokumentárnych filmových záberov a dobových fotografií.
Stratené mesto pripomenie tradíciu
Projekt Stratené mesto má byť impulzom na to, aby sa verejnosť mohla pozrieť do minulosti. Ľuďom má pripomenúť tú tradíciu mesta, ktorú v priebehu 20. storočia cielene likvidovali.
„Najväčší prínos Strateného mesta vidím v tom, že tie generácie, ktoré prídu po nás, sa budú môcť oprieť o všetko to, čo tu ich predkovia zažili,“ uviedol bratislavský župan Pavol Frešo na dnešnej konferencií k projektu Stratené mesto.
Projekt ocenil aj veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi, podľa ktorého by sa projekt mohol volať aj Nájdené mesto, pretože oživí minulosť a tým ju prenesie do prítomnosti. Záštitu nad projektom prevzal podpredseda vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel.
Kulisa synagógy
Stredobodom okruhu historickej pamäti v rámci projektu bude Rybné námestie, na ktorom v podobe kulisy obnovia budovu zbúranej neologickej synagógy.
Kulisa bude 60-percentnou zmenšeninou objemu pôvodnej stavby, ktorá bola postavená v roku 1893. Výška budovy bude 15 metrov namiesto pôvodných 25 metrov.
Vo vnútri kulisy vznikne galéria. Námestie okolo synagógy sa bude využívať ako oddychová zóna pre turistov počas prehliadky mesta alebo sa tiež zmení na živé námestie s hudbou, galériou či večerným premietaním filmu.