BRATISLAVA. Upozorňovať obyvateľov členských štátov Rady Európy (RE) na význam štúdia cudzích jazykov, dávať im podnety na učenie sa ďalších rečí z profesionálnych alebo osobných dôvodov je zámerom Európskeho dňa jazykov.
Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave si ho dnes tradičným podujatím Ulička jazykov pripomínajú zahraničné kultúrne inštitúty, veľvyslanectvá, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a ďalšie organizácie.
"Okrem inštitútov tu majú stánky aj niektoré školy. Tohtoročnou novinkou je literárna súťaž. Ocenené práce sme vydali v samostatnej brožúrke," uviedla pre TASR Elena Arnaudova, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave a hovorkyňa Združenia národných kultúrnych inštitútov Európskej únie (EUNIC) na Slovensku.
V literárnej súťaži boli štyri vekové kategórie od sedem rokov až nad 19. Malí, mladí i dospelí literáti v súťažnej práci nesmeli presiahnuť 60 slov a museli použiť niektorú z týchto tém jazyk, ulica, sen, kukučka alebo zvukomalebné slovo. Organizátorom svoju tvorbu zaslali v siedmich jazykoch - angličtine, bulharčine, chorvátčine, nemčine, francúzštine, španielčine a slovenčine.
Okrem najlepších z bratislavských škôl boli ocenené aj Eduarda Šuchaňová zo Základnej školy Hrnčiarska vo Zvolene, Sonia Olekšáková a Zuzana Sokolová z Prešovskej univerzity v Prešove i ďalší študenti z Gymnázií v Novej Bani, Dubnici nad Váhom, Želiezovciach, Prievidzi, Žiline, Handlovej a Levoči. Medzi najlepšími sú aj dospelí - Lýdia Zelenayová z Bohdanoviec nad Trnavou, Daniela Kirdová z Dubnice nad Váhom a 60-ročný Juraj Baláž z Devínskej Novej Vsi.
Desať zahraničných inštitútov sa prezentuje krátkymi filmami v blízkom kine Mladosť a kultúrnym programom na pódiu v Altánku na Hviezdoslavovom námestí. V rámci španielskeho Inštitútu Cervantes ho o 13. hodine flamencom ukončí bratislavská tanečná škola Andalusia.