BRATISLAVA. V otázkach cyklotrás Bratislavu limituje nedostatok peňazí. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca primátora Ľubomír Andrassy, len natiahnutie značiek na vozovku a umiestnenie vodorovného značenia stojí desať až 20-tisíc eur.
Andrassy si myslí, že by bolo dobré, keby sa ministerstvo vnútra alebo poslanci národnej rady zhodli na tom, že je potrebné zjednodušiť legislatívne pravidlá pre vyznačovanie cyklistických trás ako aj technické požiadavky na vybudovanie trasy.
I kilometer cyklotrasy stojí 100-tisíc eur
Ak má totiž mesto splniť všetky platné pravidlá, potom vybudovanie jedného kilometra cyklochodníka stojí zhruba 100-tisíc eur. Dopravné značenie na Košickej podľa Andrassyho stálo 12-tisíc eur.
Ako uviedol hovorca, mesto chce podporovať cyklistickú dopravu v rámci existujúcej cestnej siete na území mesta, keďže náklady sú v tom prípade spojené len s vytvorením vodorovného a zvislého dopravného značenia.
Mesto chce vytvárať priestor na to, aby ľudia nevyužívali cyklistiku len na rekreáciu, ale aby bicykel využívali aj ako dopravný prostriedok. Podľa Andrassyho sa preto v rámci Európskeho týždňa mobility mesto rozhodlo otvoriť symbolicky prvú mestskú cyklotrasu na Košickej ulici, čo si nevyžadovalo náklady na stavebné úpravy, išlo len o natiahnutie vodorovných značiek.
Ako uviedol, od tohto roka funguje cyklokomisia ako poradný orgán primátora a tá pomohla vytipovať ďalších sedem lokalít, kde by malo mesto vyznačiť cyklotrasy. K týždňu mobility plánovali vytvoriť cyklotrasu aj na Viedenskej ceste, čo však pre náklady s tým spojené nestihli. Podľa Andrassyho bude práve Viedenská cesta ďalším krokom a mesto má podľa jeho slov ambíciu aj prepájať existujúce cyklotrasy.
Mesto chce Sihoť pre cyklistov
Podľa Andrassyho treba prepojiť medzinárodné cyklistické trasy s bratislavskými a nadregionálnymi. Ako uviedol, mesto by chcelo využívať ostrov Sihoť na prepojenie a rozšírenie existujúcich cyklistických trás, pričom si uvedomuje nevyhnutnosť chrániť vodné zdroje pred znečistením. Podľa Andrassyho by pomohla iniciatíva ministerstva životného prostredia a samotného ministra.
Mesto podľa neho považuje cyklistickú dopravu za najekologickejšiu, teda Sihoť by bolo treba chrániť skôr pred ľuďmi, ktorí chcú na seba upútať a vyhrážali by sa napríklad znečistením vodného zdroja. Na Sihoti je podľa hovorcu vybudovaný chodník a cesty, ktoré by cyklistom mohli slúžiť.
Andrassy verí, že s ministerstvom životného prostredia, ktoré gestoruje ochranu vodných zdrojov, a s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, a.s., ktorá prevádzkuje a chráni tento vodný zdroj, nájde mesto spôsob, ako vďaka Sihoti elegantným a bezpečným spôsobom rozšíriť existujúcu sieť a prepojiť naše cyklistické trasy s rakúskymi.