BRATISLAVA. Stovky ľudí v sobotu prúdili do Dopravného podniku Bratislava (DPB), kde si v areáli Jurajov dvor mohli počas Dňa otvorených dverí vyskúšať, ako vyzerá svet spoza volantu autobusu.
Okrem toho návštevníci videli aj električky a trolejbusy, ktoré už bežne na cestách nepremávajú, ale sú súčasťou podnikového múzea. "Tie najkrajšie z nich, o ktoré sa vodiči najlepšie starajú, mali možnosť návštevníci doslova si pochytať, vyskúšať si, aké je to sedieť za volantom, zatrúbiť si, potočiť s volantom a pozrieť sa aj do takých častí autobusu, kde sa bežne nedostanú," opísal správca historických vozidiel DPB Peter Pankrác.
Muzeálne kusy
Asi najväčší záujem vzbudil autobus Škoda 706 RTO. Prezývku "uhorka" dostal podľa svojho charakteristického guľatého tvaru. Motor má umiestnený vo vnútri vedľa šoféra. Posledných cestujúcich viezol na okrajových linkách Bratislavy niekedy v roku 1983. Potom ho vytlačili modernejšie Karosy ŠM. Tá bude v nedeľu 25. septembra premávať na linke 29 na trase Nový most-Devín.
Dlhé rady sa tvorili na zastávke, kde pre záujemcov prichádzal autobus Karosa kabrio, ktorý ich vozil po areáli. Na Slovensku bežne nepremáva a za pekného počasia sa používa na prezentačné účely či rôzne akcie.
"Ide o mestský autobus špeciálne prestavaný v našich ústredných dielňach na verziu kabrio. Takže má odstránenú strechu a špeciálne spevnený rám, aby mohol premávať aj bez strešnej nosnej konštrukcie," priblížil Pankrác pre TASR. Je to jediný existujúci kus, ktorý pochádza z roku 1987 a generálnej oprave sa podrobil v roku 2008.
Vystavený bol aj trolejbus švajčiarskej konštrukcie z roku 1947. Ten po hlavnom meste jazdil do polovice 70-tych rokov. Následne bo odpredaný ako záhradný domček. V rokoch 1995 až 2002 prešiel náročnou rekonštrukciou, ktorá mu vrátila pôvodný vzhľad.
Avšak v súčasnosti ešte nie je schopný samostatnej jazdy. "Dúfajme, že vďaka dobrej spolupráci so švajčiarskou firmou príde k jeho spojazdneniu," podotkol správca historických vozidiel.
DPB má momentálne v zbierke dva zrenovované autobusy, jeden sa podrobuje rekonštrukcii a ďalšie štyri čakajú na opravu. "Našťastie, v posledných rokoch sa podarilo zachrániť viaceré vozidlá tesne pred vyradením, takže v kompletnom stave sú uložené v depozite a čakajú na svoje znovuzrodenie," priblížil Pankrác.
Drevené električky
Zbierku ďalej tvorí 10 električiek. Z nich je drvivá väčšina dvojnápravových drevených, ktoré sú po rekonštrukcii vo vystavovateľnom a prevádzkovateľnom stave. Podnik sa tiež môže pochváliť dvoma historickými trolejbusmi. Opravené vozidlá zo zbierky sú pri podobných udalostiach verejne vystavované, ostatné sú v dielňach a tie v pôvodnom stave v depozite.
Generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi vyjadril potešenie nad tým, že sa tradícia Dňa otvorených dverí zachovala aj v tomto roku. Pre návštevníkov je to podľa neho nevšedný zážitok vidieť dopravné prostriedky, ku ktorým sa už bežne nedostanú.
"Pre všetky historické vozidlá, ktorých udržiavanie je z roka na rok ťažšie, chceme vyhradiť jeden priestor, kde ich uskladníme, aby sa nemohli poškodiť," prezradil plány DPB.
Dnešná akcia sa mohla uskutočniť vďaka sponzorom, takže podnik to nestálo žiadne financie. Belfi ju považuje za istú formu osvety. "Keby sme mali lepší vozový park, tak by možno ešte viac ľudí cestovalo mestskou dopravou. Naším cieľom je, aby mestská doprava mala pre ľudí väčší význam, aby sa viac eliminovali osobné autá hlavne v centre mesta," deklaroval.
Vo vozovni dopravného podniku bolo plno.
FOTO - DPB