BRATISLAVA. Určiť hranicu medzi starými a novými projektmi, s ktorými prichádzajú investori na bratislavský magistrát, je ťažké. Takmer všetky nové projekty sú v podstate staré, zmenil sa investor, alebo ich treba opäť prerokovať na úrovni hlavného mesta v zmysle pripomienok. Pre TASR to povedala námestníčka bratislavského primátora Petra Nagyová-Džerengová (Most-Híd, SDKÚ-DS).
"Mnoho projektov sa nepohlo ďalej pre neschválenie zmien a doplnkov územného plánu (ÚP) č.2, ktoré sa pripravovali štyri roky. Schválili sme ich, ale tým, že sme z nich vypustili niektoré návrhy, sú investori, ktorí sa obrátili na súdy. Viem minimálne o troch podaniach, možno budú aj ďalšie," pokračovala.
Námestníčka dodala, že mestskí poslanci stále nedostali na schválenie čistopis zmien a doplnkov č.2 ÚP, chýba súhlas Krajského stavebného úradu v Bratislave, čo tiež ovplyvňuje investorov. Podľa jej slov je pre nich stále atraktívna poloha projektu a vysoký počet podlaží.
Nagyová-Džerengová nevie, že by bola navrhnutá nová lokalita pre veľký mestský cintorín do zmien a doplnkov ÚP, hoci pôvodne vybraný projekt v mestskej časti Jarovce sa údajne nemá uskutočniť. Dôvodom je vysoký počet drobných pozemkov od majiteľov, ktoré by mesto muselo odkúpiť.
"V bývalom volebnom období nebola vôľa riešiť túto otázku, hoci to urgovalo sociálne oddelenie. Situácia je taká, že o tri až štyri roky mesto nebude mať kde pochovávať," upozornila.