Časy, kedy v Častej žila židovská komunita, vráti do obce výstava Pamiatky stratených susedov. Otvoria ju túto nedeľu.
ČASTÁ. Spomienky posledných trinástich pamätníkov a obyvateľov Častej na ich niekdajších susedov židovského vierovyznania, prinesie do obce výstava s názvom Pamiatky stratených susedov. Vernisáž sa uskutoční v nedeľu (25.9.) o 17.00 v budove Základnej školy Častá.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Rozhovory s pamätníkmi
„Výstava sa zaoberá sa históriou židovského osídlenia Častej, každodenným životom miestnej židovskej komunity, holokaustom. Zároveň predstavuje výsledky výskumu archívnych materiálov a fotografií spoločne s využitím metódy „oral history“,“ opisuje jeden z autorov výstavy Adam Herceg.
Práve touto metódou sa snažili autori výstavy zachytiť spomienky posledných pamätníkov z Častej na ich „stratených susedov“ židovského vierovyznania. „S tými, ktorí sa boli ochotní podeliť o svoje myšlienky, sme robili rozhovory,“ hovorí Herceg.
Hlavnou myšlienkou výstavy je podľa jeho slov nielen jedinečné predstavenie histórie miestneho židovskej komunity z pohľadu po prvýkrát zverejnených historických faktov, ale aj odkrývanie ľudskej a historickej pamäte na ľudí, ktorí za tragických okolností opustili malokarpatský región, svoju domovinu.
„Výstava sa má súčasníkov naliehavo pýtať, ako je to s našou pamäťou. Tiež má vzdať hold obetiam holokaustu z Častej,“ hovorí Herceg.
Pomohli rodinné archívy
Výstava vznikla podľa Hercega ako súčasť vzdelávacieho projektu občianskeho združenia (OZ) Červenokamenské panstvo v spolupráci so Základnou školou Častá. Finančne ju podporilo OZ Filfriends - Mladí filantropi.
„Na výstave spolupracovalo ďalších 16 ľudí, zväčša mladých. K výstave prispeli svojimi rodinnými archívmi aj ľudia z Austrálie či USA,“ hovorí Herceg.
Výstave predchádzala vzdelávacia časť projektu. „V rámci nej sme pripravili tvorivé dielne. Workshopy, ktorých sa zúčastnili žiaci Základnej školy Častá, boli zamerané na základné informácie o miestnej židovskej komunite, náboženskú toleranciu a na zachytenie spomienok miestnej komunity o tejto téme,“ hovorí Herceg.
Ako dodáva, celá aktivita súvisí so snahou Červenokamenského panstva zachrániť židovský cintorín v Častej. „Začalo to v roku 2008 medzinárodným dobrovoľníckym táborom a pokračovalo pasportom, ktorý sme vypracovali v roku 2009. Starostlivosť členov občianskeho združenia o židovský cintorín trvá dodnes,“ uzatvára Herceg.
VÝSTAVA
Autori: Adam Herceg a Andrea Jamrichová, ktorí sú členmi OZ Červenokamenské panstvo
Grafická úprava: Lucia Izakovičová
Vernisáž: 25. septembra (nedeľa) o 17.00 v budove Základnej školy Častá (Hlavná ul. 293, tzv. nová škola)
Výstava bude sprístupnená v budove ZŠ Častá do 25. októbra, ďalej bude sprístupnená počas hodového víkendu v obci Častá (vo Farskom dome sv. Jozefa) 5. a 6. novembra. Organizátori potom plánujú ponúknuť výstavu základným školám v okolitých obciach.
(R)