DEVÍNSKA NOVÁ VES. Cyklomost, ktorý spojí bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsku obec Schlosshof, bude stavať konzorcium Ingsteel a Doprastav. Župan Pavol Frešo podpísal vo štvrtok (22. septembra) zmluvu so staviteľom.
"Cyklomost vznikne na mieste, kde bola železná opona. Veľmi ma teší, že namiesto tejto železnej opony, za ktorou ľudia museli 40 rokov žiť, bude teraz most, ktorý tieto dve krajiny a dva brehy spojí," povedal Frešo. Na rieke Morava bude most jedným z prvých, Frešo verí, že k nemu pribudnú aj ďalšie.
Základný kameň cyklomosta cez rieku Morava poklepe symbolicky v nedeľu 25. septembra minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda spolu s ministrom výstavby Jánom Figeľom, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, dolnorakúskym landeshauptmanom Erwinom Prollom, predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Pavlom Frešom, primátorom hlavného mesta Milanom Ftáčnikom a starostom Devínskej Novej Vsi Milanom Jamborom.
Cyklomost medzi Devínskou Novou Vsou a obcou Schlosshof bude postavený v historickej trase a bude slúžiť pre dopravu cyklistov, peších turistov a záchrannú službu.
Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je štyri metre, čo umožňuje prejazd vozidiel záchranných zložiek. Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel sedem metrov. Výška mosta nad hladinou Moravy umožní v budúcnosti bezpečnú plavbu po rieke.
Most sa po jeho postavení stane dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás.
Projekt je podporený v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika Rakúsko 2007-2013. Projektoví partneri sú Spolková vláda Dolné Rakúsko, BSK, Hlavné mesto SR Bratislava a Devínska Nová Ves.
Bratislavský samosprávny kraj financuje nájazd na most na slovenskej strane a 62,86 percenta oceľového mosta. Schválený príspevok pre BSK v rámci žiadosti je 2.792.699,97 eura pri povinnom päťpercentnom spolufinancovaní z vlastných zdrojov.
V období Rakúsko-Uhorska spájalo brehy Moravského poľa a Záhoria 24 mostov, po páde železnej opony tam nezostal ani jeden. Most vytvára dobré predpoklady pre cezhraničnú spoluprácu v oblastiach kultúry, cestovného ruchu a ochrany životného prostredia.
Peším, cyklistom, jazdcom na koni i turistom otvára most cestu do lužných lesov chráneného Dunajského parku, do najväčšieho barokového zámku v Rakúsku Schlosshof a najrozsiahlejšej vidieckej šľachtickej rezidencie cisárovnej Márie Terézie. Na opačnom brehu možno na neďalekom sútoku Moravy a Dunaja navštíviť hrad Devín.