Piata Noc výskumníkov vytiahla 700 odborníkov z akadémie vied, univerzít a z praxe medzi ľudí.
BRATISLAVA. Jeden deň v roku vedci a výskumníci, ktorí inak vyzerajú ako Rudolf Hrušínsky v Tajomstve hradu v Karpatoch, odložia zväčšovacie monokle, namiesto zváračiek si nasadia ruky, učešú sa a vyjdú zo svojich tajných laboratórií medzi ľudí. Predvedú sa ako komunikatívni, občas dokonca zábavní a hlavne zrozumiteľne hovoriaci ľudia. A vynesú na svetlo aj to, na čom pracujú, prístroje, ktoré im pomáhajú a pochvália sa výsledkami, ktoré dosiahli.
Deje sa tak práve dnes, v piatok 23. septembra už od desiatej ráno až do polnoci.
Vedci medzi nami Hlavné stanovište Noci výskumníkov je v Avione, ďalšie v Prírodovednom múzeu, v Múzeu dopravy STM a špeciálne programy sa konajú aj v Centre vedecko-technických informácií.
Program Avion
Vedecké prezentácie Greentree caffé: Je možný život bez polymérov?, Ochrana srdca a výživa, Alžbeta Báthory - filmové spracovanie vs. fakty Wave coffee: Od vedeckých publikácií k beletrii, Odpoveď rastlín na radiáciu, 00 Kardiometabolický syndróm
Prednášková sála: Súvisí cena zlata s infláciou amerického dolára?, Čo sa deje v mobile, Molekulárna gastronómia, Ako čítať divadelnú inscenáciu, Umelá inteligencia SNM Vajanského nábrežie 2
Objavovňa Výstava Chémia pre život, pre budúcnosť Ďalší program: astronomické pozorovania (aj počas dňa), premietania v miniplanetáriu, kostrové pozostatky, preparovanie zvierat, mikroskameneliny, prednášky o chémii.
„V Avione je približne stovka vedeckých stanovíšť – od naozaj zložitých celkov až po také, ktoré oslovia najmenších,“ hovorí Miroslava Geistová, projektová manažérka podujatia a dodáva: „Všetko je interaktívne, všetkého sa možno dotknúť, vyskúšať, pýtať sa a diskutovať.“
Čo zaujímavé sa bude dať vidieť? Hlavným programom sú vedecké prezentácie. Medzi nimi predvedú projekt demonštračného rýchleho jadrového reaktora chladeného héliom Allegro, praktické ukážky robotických systémov či rôzne možnosti využitia genetiky.
Po celý deň budú prebiehať rôzne súťaže, diskusie
a prednášky a pred Avionom prezentačné jazdy v elektromobile. Vo večernom moderovanom programe budú súťaže a predstavia slovenských vedcov a výskumníkov.
Múzeum bude žiť do noci Tradične zaujímavý bude program v Prírodovednom múzeu. Dopoludnie je určené predovšetkým pre školy, hlavná prednáška o 15.00
a nová interaktívna výstava sa budú týkať chémie, pretože vedecký svet oslavuje sté výročie udelenia Nobelovej ceny Marii Curie-Sklodowskej.
Program v zimnej záhrade múzea na Vajanského nábreží štartuje o 17.30 a potrvá do polnoci, podobne živo bude po celý večer aj pred múzeom.
FOTO - BSK