Národná rada sprístupní opravený hradný palác 17. novembra. Na barokovú záhradu nateraz nie sú peniaze, na jazdiareň ani nebudú.
BRATISLAVA. Na nádvorí Bratislavského hradu sa skupinky japonských turistov s vlajočkami míňajú s autami so stavebným materiálom. Palácom sa ozývajú údery kladiva a hukot vŕtačky. Na Hrade dokončujú základnú časť rekonštrukcie, tvrdia, že slávnostné otvorenie stihnú podľa plánu 17. novembra tohto roku.
Len o pár metrov ďalej, mimo hradného paláca, už stavebný ruch nie je taký čulý. Za dlhým plotom je stavenisko takmer bez pohybu.
Namiesto záhrady džungľa
Severne od Hradu mala vzniknúť baroková záhrada. Sady a kríky mali dokončiť na budúci rok. Na mieste budúcej záhrady je vysoká tráva a neporiadok.
„Pre nedostatok finančných prostriedkov sa rekonštrukcia okolia Bratislavského hradu odkladá,“ vraví Beáta Skyvová, riaditeľka komunikačného odboru Kancelárie Národnej rady.
Vedenie parlamentu z pôvodného projektu škrtá. Nie je zatiaľ isté, či Národná rada dostane v štátnom rozpočte na budúci rok na ďalšie práce peniaze.
Už teraz z pôvodného plánu vypustili zimnú jazdiareň, podlhovastú prístavbu k palácu.
Na budúci rok mala Národná rada podľa zmluvy zaplatiť 4,2 milióna eur na rekonštrukciu okolia Hradu, teda aj na barokovú záhradu a napríklad na nálezisko z čias Veľkej Moravy či východné, severné a západné krídlo Hradu.
Práve tento bod dohody sa odkladá na neurčito. „Ďalšie časti areálu bude Kancelária Národnej rady rekonštruovať postupne podľa rozpočtových možností,“ vraví Skyvová. Na severnej strane Hradu, na mieste budúcej barokovej záhrady, sa už rok nič nedeje. Stavbári tam len zvážajú materiál, ktorý potom posúvajú ďalej a nezakryje ho ani polmetrová tráva.
Zľava a odklady
Vláda Roberta Fica (Smer) chcela dať pôvodne na rekonštrukciu Hradu 125 miliónov eur, nakoniec stihla podpísať len 70 miliónov. Opravuje ho Váhostav Juraja Širokého, považovaného za mecenáša Smeru.
Šéf parlamentu Richard Sulík (SaS) dohodol zľavu desať percent, ďalšími škrtmi potom sumu na doterajšie opravy skresali na 60 miliónov eur.
Výsledkom zľavy bolo napríklad aj to, že namiesto parkiet dajú pri obnove do výstavných priestoroch Slovenského národného múzea na Hrade linoleum.
Sulík sa nesťahuje
Medzi prvotnými plánmi bolo aj sťahovanie traktu predsedu Národnej rady do zrekonštruovaného hradného paláca. Skyvová to popiera, trakt podľa nej sťahovať nebudú a palác budú využívať na reprezentačné účely.