Impulzom k zmene charakteru priestoru Hodžovho námestia sa po rokoch stagnácie stala budova Tatracentra. Elegantná, transparentná, svietiaca a najmä veľkomestská. Dnes je ešte osamotená, no už sa začal stavať pendant na Drevenej ulici, bude sa stavať ešte na Poštovej a Panenskej ulici. Dúfajme, že dôjde aj k novému dopravnému riešeniu a zbavíme sa ohavného tunela. Novú Poštovú ulicu nebude uzatvárať betónový nárazník nad vstupom do podchodu, ale transparentné zábradlie, ktoré opticky otvorí pohľad na dnešný Prezidentský palác.
Kto sa dnes zastaví pri semaforoch pre peších pri Slovenskej sporiteľni na Suchom mýte a v jednom zornom poli vidí Tatracentrum a za ňou vežiak Národnej banky Slovenska, iste uzná, že Bratislava nemení tvár len vďaka rekonštrukciám v historickom jadre, ale aj zásluhou nových architektúr. Kto kráča nahor Poštovou alebo pri Vysokej ulici a vníma jemnú štruktúru sklených slnkolamov na južnej fasáde Tatracentra, musí pocítiť eleganciu architektúry. Budova nebola pôvodne projektovaná ako banka. Našťastie. Vďaka tomu je transparentná, priesvitná a neobyčajne ľahká. Jej vnútorný život je čitateľný zvonka nielen cez deň, ale aj večer. Najmä večerné osvetlenie je mimoriadne pôsobivé.
Samozrejme, že architektúra nie je len o tom, ako ten-ktorý dom vyzerá, ale najmä o tom, ako funguje. Prehľadnosť a bezkolíznosť prestavby, vytvorené vnútorné priestorové vzťahy, podmienky pracovného prostredia, orientácia návštevníka atď., to všetko musí dobrá architektúra optimálne spĺňať.
Tatracentrum je náročná, mnohofunkčná budova s mnohými prevádzkami – od veľkých podzemných garáží, cez obchody so skladmi a zásobovaním až po bankové služby s administratívou. Ak môžeme dnes konštatovať, že autori v riešení veľmi dobre splnili budúce nároky budovy (čo nie je vždy samozrejmosťou), potom je to tiež dôvod na jej pozitívne hodnotenie.
Autor: ŠTEFAN ŠLACHTA