Chce súťaže na verejné priestory a zachovanie PKO.
BRATISLAVA. Nová výstavná miestnosť pre predstavovanie projektov a architektúry, architektonické súťaže na verejné priestory, workshopy či možná participácia investorov na infraštruktúre mesta.
Tak predstavila nová hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konradová po sto dňoch vo funkcii svoje ciele.
Za tento čas sa, ako vraví, zoznámila s mnohými rozpracovanými projektmi zdedenými po bývalom vedení mesta. „Študovala som, ako vznikali zmeny v Bratislave. Prekvapil ma veľký záujem zo strany investorov,“ hovorí Konradová. „No niektorí čakali mesiace, roky na nejaké stanovisko magistrátu.“
Verejnosť a rokovania Kompetencie hlavného architekta určuje zákon: • zabezpečuje územnoplánovacie podklady;
• organizuje spracovanie územného plánu a jeho aktualizácie;
• koordinuje územnoplánovaciu činnosť;
• zabezpečuje vypracovanie záväzných stanovísk
Architektka odsúdila praktiky súvisiace s výstavbou, ktoré na magistráte počas vlády Andreja Ďurkovského (vtedy KDH) prevládali. „Najmä netransparentnosť, žiadne informovanie verejnosti a izolované stretnutie úradníkov magistrátu k jednotlivým projektom.“
Zmeniť chce aj hospodárenie s mestskými pozemkami. Pomôcť jej pri tom majú rokovania nielen s investormi, ale aj mestskými časťami a verejnosťou. Raz do mesiaca má zasadať takzvaná Rada hlavnej architektky.
Pri veľkých investičných projektoch v Bratislave chce architektka oslovovať aj poradný orgán, ktorý netvoria zástupcovia magistrátu, ale odborníci.
Súťaž v Petržalke Hlavná architektka nahradila po dvojkolovom výberovom procese Štefana Šlachtu, ktorý bol vo funkcii od apríla 2006. Ten poukazoval na slabé kompetencie mestského architekta a hovoril o ich nutnom posilnení.
Dnes Konradová vraví, že kompetencie má a využíva ich. Tvrdí, že sa môže vyjadriť aj k záväzným stanoviskám mesta k projektom, ktoré podpisuje primátor, čo v minulosti hlavný architekt často nemohol.
Každý rok chce architektka vypísať jednu súťaž na verejný priestor. Aká bude prvá, konkretizovať nechcela. Prezradila, že súťažou chce riešiť napríklad oblasť Chorvátskeho ramena a centrálnej zóny v Petržalke.
Ešte pred svojím zvolením, Konradová presadzovala zachovanie budovy PKO.
Názor nezmenila ani dnes. „Som za zachovanie, no každý Bratislavčan asi posúdi, že v takom stave, akom je dnes, to ostať nemôže.“
Poukázala na veľký rozdiel medzi už stojacim River Parkom a susedným PKO.
Vzor Mníchov Konradová študovala architektúru v Bratislave a vo Viedni, kde prednášala na technickej univerzite a mala vlastnú projekčnú kanceláriu. Zahraničím, konkrétne Mníchovom, sa chce inšpirovať aj pri infraštruktúre Bratislavy.
„Investori v Mníchove participujú na infraštruktúre,“ vraví architektka. Vysvetlila, že na ňu prispievajú vopred určenou sumou. „Stanovené percentá idú do mestskej kasy a mesto potom buduje chodníky či kanalizácie.“
Ingrid Konrad sľubuje transparentnosť a súťaže.
FOTO - TASR