BRATISLAVA. Hold pamiatke obetí holokaustu vzdáva aktuálna výstava Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea židovskej kultúry "Jenny Stolzenberg: Odpusť a nezabudni".
Výstava je v sídle múzea v Zsigrayovej kúrii na Židovskej ulici prístupná do začiatku budúceho roka. Každému, kto ju navštívi, zároveň pripomenie obete objavené na konci druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch Auschwitz, Mauthausen, Bergen – Belsen a na iných miestach nacistického teroru. Symbolmi masových vrážd, utrpenia sa pre výtvarníčku Jenny Stolzenberg stali topánky.
Topánky ako symbol
V práci s hlinou našla Jenny Stolzenberg vhodný inšpiratívny materiál k vyjadreniu vlastných pocitov. "Každý objekt topánky modelovala Jenny Stolzenberg ako unikát. K dosiahnutiu rôznych materiálových dojmov a efektov odtláčala do hliny textilné materiály," uviedla Viera Kamenická zo SNM - Múzea židovskej kultúry.
Experimentovala s receptúrami glazúr k dosiahnutiu polámaného, dotrhaného, popraskaného povrchu. Výsledkom tejto umeleckej práce vznikli unikátne, jedinečné topánkové artefakty ako zastupujúce vyjadrenie pre jedinečných ľudí. Ako symboly jedinečných ľudí, ktorí boli utláčaní, násilím deformovaní," dodala.
Jenny Stolzenberg vystavuje často nerovnaké páry topánok. Pripomína tým ponižovanie a utrpenie v táborovom terore. Zoraďuje ich tak, že u pozorovateľa vzbudzujú dojem smútočného pochodu. "Každá jediná topánka má svoje miesto, svoj vlastný priestor – ako opak k nahromadenej hore topánok obetí, ktoré boli objavené po oslobodení Auschwitzu, Mauthausenu, Bergen – Belsen a na iných miestach teroru a medzi symbolmi masových vrážd."
Keramické topánky vystavené v múzeu darovala umelkyňa Jenny Stolzenberg Múzeu židovskej kultúry. "Svoje stále dôstojné miesto si nájdu v pripravovanej stálej expozícii Múzea holokaustu v Seredi, ktoré by malo byť sprístupnené v roku 2012," informovalo múzeum.
Tvorí na otcovu pamiatku
Ako dodala Viera Kamenická, autorka prezentovaných umeleckých artefaktov Jenny Stolzenberg je povojnové dieťa. Narodila sa v roku 1947. Tvorí na pamiatku svojho otca, Williama Powella, ktorý sa narodil ako Wilhelm Pollak v roku 1918. Celých 18 mesiacov prežil ako väzeň v koncentračných táboroch Dachau a Buchenwald. Po oslobodení sa vysťahoval cez Švajčiarsko do Anglicka. Jenny bola jeho jediným dieťaťom.
O tragických skúsenostiach z koncentračných táborov mlčal. Umrel v roku 1990 a veta "Odpusť a nezabudni" pripomína Jenny Stolzenberg jeho ojedinelé vyjadrenie k životnej skúsenosti vo väzení. Desaťročie po jeho smrti začala Jenny vlastný historický výskum a práce na osobnej umeleckej výpovedi k téme šoa (hebrejský termín označujúci vyvražďovanie Židov) - ovplyvnená zážitkami pri prehliadke v Múzeu bývalého koncentračného tábora smrti Auschwitz.
Výstava "Jenny Stolzenberg: Odpusť a nezabudni" je venovaná 70. výročiu prijatia Židovského kódexu. Otvorili ju 9. septembra pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Záštitu nad ňou prevzal prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa zúčastnil na jej slávnostnom otvorení. Prezident si pripomínanie Dňa obetí holokaustu a rasového násilia na Slovensku vždy považoval za svoju povinnosť. Podľa jeho slov ide o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.
Výstava je v SNM - Múzeu židovskej kultúry na Židovskej ulici 17 otvorená do 15. januára denne okrem pondelka od 11:00 do 17:00. Podrobnosti o múzeu možno nájsť na http://www.snm.sk.