Mladí ľudia strácajú záujem o vedu a techniku. V posledných rokoch čoraz výraznejšie. A čo je ešte zarážajúcejšie, vedecké bádanie čím ďalej tým menej zaujíma mladých obyvateľov mesta, v ktorom je najväčšia koncenrácia škôl všetkých stupňov a vedeckých inštitúcií každého druhu.
Podľa RNDr. Jána Šípoša, CSc., riaditeľa práve prebiehajúcej výstavy projektov talentovaných mladých vedcov ESE 2002, v neformálnom vzdelávaní najmä Trnavský a Bratislavský kraj výrazne zaostáva. Kým v Prešovskom a Košickom kraji má Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET desiatky veľmi aktívnych a veľkých klubov rôzneho zamerania, v celom Bratislavskom je ich sotva desať. A pritom tie, čo sú v Bratislave, sú všetky zamerané len na jedinú oblasť – robotiku. V Trnavskom kraji má AMAVET dokonca len asi tri kluby.
„Neviem, čím to je. Ale približne sedemdesiat percent všetkých členov máme zo štyroch krajov smerom z východu na západ,“ hovorí. Podľa neho aj záujem o činnosť v Strome života a v Erku klesá podobne – od východu na západ.
Aj jediná účastníčka ESE 2002 z Bratislavy, 16-ročná Katarína Juračková z Gymnázia Bílikova sa na výstave prezentuje ako víťazka celoštátneho kola SOČ, ktoré sa uskutočnilo v máji v Košiciach.
S poklesom záujmu mladých o vedu a techniku zápasí nielen Slovensko. Isabelle Fernemontová, sprievodkyňa siedmich belgických účastníkov na prebiehajúcej medzinárodnej výstave mladých vedcov hovorí, že takýto istý problém má aj Belgicko.
„Naša vláda si problém uvedomuje a pokúša sa s ním vysporiadať každoročnou organizáciou týždňového stretnutia Vedecká jar, na ktorom sa uskutočňujú konferencie a demonštrácie rôznych projektov.“ Podľa nej však mladí Belgičania nemajú záujem o skutočné vedecké bádanie, ktoré si vyžaduje veľa vedomostí. Zaujímajú sa nanajvýš o nové technológie.
JANA MARTINKOVÁ