V Bratislave opäť vyčíňala organizovaná skupina neonacistov. Skupina štyroch mladých ľudí (jedno dievča a traja chlapci) prichádzala v utorok podvečer na koncert hudobných skupín v garážach pod Prístavným mostom. Podľa jednej z poškodených „začalo na nás padať množstvo sklenených fliaš. Všimli sme si, že ich hádže skupina skínhedov, ktorí boli skrytí v blízkych kríkoch“. Podľa informácie iniciatívy Ľudia proti rasizmu je dievčina stále v šoku.
Dvadsaťročnému vysokoškolákovi Milanovi M. sa však utiecť nepodarilo. Zahliadol ešte troch mladíkov s vyholenými hlavami ako sa k nemu približujú, stihol si schovať okuliare a rukami si chránil tvár. Cítil údery bejzbalovou palicou, ktoré trvali asi desať sekúnd a potom bodnutie nožom do nohy. Útočníci potom údajne rýchlo ušli.
Milanovi priatelia zavolali políciu a záchrannú službu. Odviezli ho do nemocnice, kde ho ošetrili. Bodnú ranu na jeho nohe museli zašiť. Celé telo má posiate modrinami, na hlave množstvo rán. Privolaná polícia sa podľa vyjadrení prítomných neunúvala hľadať páchateľov. Jediné, čo policajti spravili, bolo, že zrušili koncert, ktorý sa mal konať. Poškodeného polícia dodnes nekontaktovala, preto chce ešte tento týždeň podať trestné oznámenie na príslušnom obvodnom oddelení PZ.
Zastupujúca hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Silvia Miháliková pre SME povedala, že privolaný policajti koncert rakúskej punkrockovej skupiny zrušili, lebo nebol ohlásený. Políciu privolala o 22.40 h. rýchla zdravotnícka služba, ktorá zraneného dvadsaťročného Milana previezla do bratislavskej nemocnice. Ešte predtým ho vraj polícia poučila o možnosti podať trestné oznámenie aj o mieste, kde ho môže podať. „Naši ho ešte v nemocnici hľadali, lebo ak by došlo k ťažkej ujme na zdraví, musel by sa k tomu vyjadriť lekár.“ Policajti však Milana v nemocnici už nezastihli, hodinu po polnoci ho prepustili. Podľa informácie hovorkyne vraj odišiel po vlastných. Dodala: „ Z našej strany snaha bola, ale trestné oznámenie musí podať on.“
Iniciatíva Ľudia proti rasizmu upozorňuje, že v poslednom čase sa rapídne zvýšil počet útokov neonacistov, ktoré sú paradoxne zamerané na „nečiernu“ mládež. Obeťami sú mladí ľudia – priaznivci alternatívnych módnych trendov a subkultúr. Asi pred troma týždňami sa po útoku neonacistov na Šafárikovom námestí ocitol v nemocnici mladý muž, ktorému museli ošetriť prasknutú lebku. Najviac útokov vraj zaznamenávajú v Petržalke. Podľa jeho odhadu každý deň dôjde aspoň k jednému útoku neonacistov, ale väčšina obetí útok ani neoznámi. Hovorí, že aj na telefónne číslo iniciatívy Ľudia proti rasizmu 163 56 väčšinou zavolajú buď kamaráti poškodených alebo celkom nezainteresovaní ľudia, ktorí sa o útoku len dopočuli. Ľudí podľa jeho názoru odrádza aj postup polície, ktorá málokedy dá obeti psychickú podporu a ubezpečí ju, že má záujem páchateľov vypátrať.
(jm, sita)