SME

Bratislava je plná pokladov

Geocaching hrajú milióny ľudí na svete aj vďaka Billovi Clintonovi. Novodobí hľadači pokladov potrebujú registráciu na stránke hry a navigáciu GPS. A môžu vyraziť na cestu.

Dvaja študenti z Nemecka prepadli geocachingu pred dvoma rokmi.S GPS navigáciou a zoznamom "kešiek" spoznávali aj Bratislavu.Dvaja študenti z Nemecka prepadli geocachingu pred dvoma rokmi.S GPS navigáciou a zoznamom "kešiek" spoznávali aj Bratislavu. (Zdroj: VIERA JUHÁSZOVÁ)

BRATISLAVA. Bežný človek ani len netuší, že miesta, kade denne chodí, sú plné skrýš a pokladov, hovorí kešerka Lucia. V Bratislave ich je odhadom okolo tisíc.

Dvadsaťšesť z nich mali na konte v priebehu prvého dňa pobytu v Bratislave Johannes a Joseph z Nemecka. Stretli sme sa na Námestí slobody, kde sme hľadali rovnakú kešku. Našli sme ju skôr. Obsah malej škatuľky sme už prebrali spolu. Zapísali sme sa do zoznamu nálezcov, vrátili kešku na svoje miesto a podebatovali, čo už majú za sebou. Obaja študujú vo Viedni a geocachingu sa venujú približne dva roky. Do Bratislavy prišli z Prahy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Za dva dni sme v Prahe našli tristo kešiek,“ pochválili sa. Prebrali sme spolu zoznam, čo všetko si na hľadanie po Bratislave vytypovali, a rozlúčili sme sa. Približne o hodinu sme ich videli motať sa medzi kríkmi na Hodžovom námestí.

Celosvetová hra

Komunitu kešerov tvoria milióny ľudí na celom svete, ktorí prepadli dobrodružnej hre s málo pravidlami a množstvom možností zvanej geocaching.

Hru umožňuje voľne dostupná a na niekoľko metrov presná možnosť lokalizácie. Umožňujú ju satelity. Vďaka tomu, že Bill Clinton, prezident Spojených štátov, krajiny ktorá satelitný systém spravuje, nechal spresniť satelitný systém aj pre civilnú sféru, mohla hra vzniknúť.

Stačí teda mať GPS navigáciu a registrovať sa na stránke geocaching.com, kde sú všetky potrebné informácie. GPS súradnice skrýš, mapy a potrebné informácie stránka sprístupní až po registrácii.

SkryťVypnúť reklamu

„Na stránke je viac ako 1,5 milióna aktívnych kešiek z celého sveta. Stačí si len na stránke pozrieť mapu lokality, kam sa chystá a tam už nájde všetko, čo potrebuje vedieť,“ hovorí Lucia. Stránka registruje okolo päť miliónov členov.

Slovenské kešky zastrešuje stránka Geocaching.sk. Kto chce začať, potrebuje sa teda registrovať na slovenskej, ale následne aj na anglickej stránke geocachingu. Potom si vyberie na mape skrýš, ktorú chce hľadať.

Hľadači pokladov

„Sú rôzne typy kešiek, tradičné, ktoré tvorí nádobka s inventárom a hľadač má k nej priamo súradnice, potom takzvaná multi, to je taká, ku ktorej sa hľadač dostane postupne cez viac miest a mystery, to sú šifrované kešky, kde hľadač musí vynaložiť určitú námahu a inteligenciu, aby najprv zistil súradnice,“ vysvetľuje ďalší kešer, tridsiatnik Martin.

SkryťVypnúť reklamu

Je úplne jedno, ktorou človek začne. „Pri každej keške je uvedená jej veľkosť aj obtiažnosť,“ dodáva Lucia.

Poklady

Nálezcovia si navzájom nechávajú v keške, ktorou býva vodoodolná nádoba rôznej veľkosti, zoznam, kde sa každý nálezca zapíše a prípadne aj nejaké drobnosti. Tie si možno zobrať a na oplátku nejakú nechať.

„Nesmú to byť organické veci, ktoré môžu zhniť či splesnivieť,“ dočíta sa začiatočník v pravidlách.

Medzi hľadačmi sú obľúbené geomince. „Veľa kešerov si dáva vyrábať drevené mince so svojím menom a s rôznymi motívmi. Vkladajú ich do skrýš, ktoré objavia. A rovnako sú obľúbené aj u ľudí, ktorí ich nájdu. Tí si ich často odkladajú ako pamiatku, alebo ich zbierajú,“ vysvetľuje Lucia.

Mnohé kešky sa nachádzajú na historicky alebo geograficky zaujímavých územiach, alebo pri kultúrnych pamiatkach.

„Napríklad neďaleko Devína je keška, ktorá vo svojom opise informuje o mestečku a o hrade. A je umiestnená na svahu s krásnym výhľadom na hrad,“ naznačuje Lucia. Hľadaniu sa venuje podľa vlastných slov rok a pol.

„Vytvorili sme si aj našu vlastnú skrýš s pokladom. Tá má dnes už 61 logov,“ pochválila sa.

Najcennejším nálezom okrem samotnej kešky býva takzvaný travel bug.

„To je taká potulná vec, ktorú človek niekde nájde a potom ju posunie do druhej skrýše. Mnohé veci, často sú to mince, takto precestovali celý svet. Info o ich ceste sa dá potom sledovať na gc stránke. Často je to dosť zaujímavé čítanie,“ uzatvára Lucia.

Navigácia nemusí byť drahá

Aplikáciu GeoCompass si možno stiahnuť do telefónu s mobilnou platformou android zadarmo.

BRATISLAVA. Na hľadanie kešiek je potrebné mať GPS navigáciu. Teda samostatné GPS zariadenie, alebo telefón, ktorý má GPS prijímač. Pre telefóny s mobilnou platformou android je určená aplikácia GeoCompass, ktorá sa dá bezplatne stiahnuť z android marketu.

Funguje jednoducho. Do vybraného políčka stačí zadať GPS súradnice a po ich potvrdení už len stačí nasledovať ručičku kompasu. Ako sa približujeme k vybranému objektu, odrátava cestu k zadaným súradniciam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu