PEZINOK. Jednu z množstva rovín výtvarného umenia tzv. outsider art, teda umenie vytvárané ľuďmi, ktorí sa z rôznych príčin ocitli na okraji spoločnosti, predstaví od soboty Galéria insitného umenia v Pezinku. Kurátorka Alexandra Tamásová pripravila výstavu Umenie na okraji ako súčasť projekt Otvorená akadémia.
Projekt je inšpirovaný existenciou desiatok špecializovaných ateliérov vo svete, hlavne v západnej Európe a USA, kde sa znevýhodnení výtvarníci vzdelávajú a tvoria. Na rozvoj svojho talentu totiž potrebujú trochu iné podmienky a podporu, než "bežní" umelci, povedala Karmen Koutná z marketingu Slovenskej národnej galérie.
"Projekt Otvorená akadémia je pokusom o založenie podobnej organizácie aj na Slovensku. Spočíval predovšetkým v polročnom výtvarnom kurze pre talentovaných ľudí s mentálnym postihnutím, ktorý lektorsky viedol Paľo Čejka a konal sa v Slovenskej národnej galérii - Galérii insitného umenia v Pezinku," povedala Karmen Koutná.
Práve práce jeho všetkých 16 účastníkov predstaví aktuálna výstava. Jej cieľom je okrem iného ukázať, že aj človek s istým znevýhodnením dokáže vytvoriť zaujímavé výtvarné diela hodné pozornosti.
"Umelci - outsideri, sú ľudia spravidla bez umeleckého vzdelania, často s mentálnym postihnutím či psychickými poruchami, ktorí však majú nepopierateľný výtvarný talent.
Pre outsider art je charakteristická nezávislosť od aktuálnych výtvarných trendov a technik, autenticita a doraz na vnútorný svet autora," konštatuje sa ďalej v tlačovej správe. O outsiderské umenie je vo svete profesionálneho umenia - medzi teoretikmi aj výtvarníkmi veľký záujem už od začiatku 20. storočia. Odvtedy o tomto umení vzniklo množstvo teoretických prác, boli a sú mu venované mnohé galérie a aj aukcie.
Výstava bude v Slovenskej národnej galérii - v Galérii insitného umenia v Pezinku otvorená do 6. októbra denne okrem pondelka od 10.00 s posledným vstupom o 16.00.