BRATISLAVA. Mestské vodárne v Bratislave sa chceli definitívne zbaviť manažérov, ktorí ich podľa primátora mesta Milana Ftáčnika (nezávislý) tunelovali.
Aj keď vedenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Ftáčnik vymenil už pred vyše mesiacom, odvolaní manažéri Daniel Gemeran a Jaroslav Néma ostali vo vedení ich dcérskej firmy Infra Services.
Tá je zároveň významným partnerom vodární, zabezpečuje totiž takmer všetky služby spojené s dodávkou vody. Peniaze získava napríklad za prenájom áut, ale aj za odpočty či výmeny vodomerov.
Neodvolateľní
Do Infra Services sa začiatkom roka dostala firma Hass zo Zlatých Moraviec, ktorá získala 49-percentný podiel cez zvýšenie základného imania.
Jej vstup do štruktúr mestského podniku, ktorý pripravoval ešte Gemeran ako šéf vodární, financovala investičná skupina Penta cez svoju Privatbanku.
Chronológia
19. 11. 2010 sa vyhodnotili ponuky na zvýšenie imania v spoločnosti Infra Services, ktorá je dcérou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Najlepšiu ponuku dala zlatomoravská firma Hass. 26. 11. 2010 rozhodli vodárne o zvýšení imania vo firme Infra Services o 49 percent, právo upísať akcie získal spoločnosť Hass. V januári 2011 označil primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý) zvýšenie imania ako skrytú privatizáciu. 14. 7. 2011 bolo vymenované nové vedenie vodární. Ich bývalý šéf Daniel Gemeran je stále členom predstavenstva firmy Infra Services.
Túto zmenu kritizoval Ftáčnik začiatkom roka. Povedal vtedy, že vodárne pod Gemeranovým vedením boli tunelované.
So vstupom súkromnej firmy do Infra Services sa zmenili aj stanovy mestského podniku. Na odvolanie Gemerana a Néma nestačí len 51-percentný balík akcií, ktoré ovláda Bratislava.
Šéf vodární Radoslav Jakab hovorí, že manažment sa snaží o zmeny, ktorými by sa mohli do Infra Services dostať noví ľudia. „Potreba súčinnosti menšinového akcionára vyplýva zo súčasne platných stanov spoločnosti,“ povedal.
Riešenie? Tajná zmluva
Denník SME včera získal návrh zmluvy o úprave akcionárskych práv, podľa ktorej by Hass mohol podporiť výmenu predstavenstva Infra Services, no nie bez odmeny.
Vodárne by sa zasa v zmluve zaviazali podporiť nominantov Hassu na pozíciu podpredsedu predstavenstva, technického riaditeľa a ekonomického riaditeľa. Teda kľúčových manažérov firmy. Zmluva by zvýšila počet členov predstavenstva Infra Services z troch na piatich.
Akcionárska dohoda by platila desať rokov. Aj keď sa o podobných zmluvách medzi vlastníkmi jednej firmy často nehovorí, podľa advokáta Radovana Palu ide o bežnú súčasť obchodného práva.
Primátora včera informácie o príprave zmluvy prekvapili. Prvýkrát sa o nej totiž dozvedel podľa svojho hovorcu Ľubomíra Andrassyho až včera ráno.
„Ak by mala byť táto zmluva týmto spôsobom a v takejto podobe schválená, primátor podá návrh na odvolanie vedenia vodární,“ povedal Andrassy.
Ftáčnikovi sa nepáči, že takéto zmluvy sa objavujú „len tak, náhodne“. „Toto sú praktiky bývalého vedenia vodární,“ povedal jeho hovorca. Magistrát kritizoval aj obsah zmluvy.
„Mestský podnik sa ňou zbavuje základných akcionárskych práv a prenáša ich na súkromnú spoločnosť, ktorá už v minulosti bola kritizovaná za spôsob, akým sa k podielu v mestskej firme dostala,“ dodal Andrassy.
Rada manažérov sleduje
O akcionárskej zmluve by malo predstavenstvo vodární rokovať dnes. Na rokovaní by mal byť aj šéf dozornej rady vodární a mestský poslanec Milan Šindler (KDH).
„Prejdeme si to v dozornej rade, aké sú dôvody a príčiny vzniku tejto dohody,“ reagoval Šindler.
Poslankyňa zastupiteľstva a členka dozornej rady (OKS) Zuzana Dzivjáková hovorí, že manažéri by mali dnes o zmluve len rokovať, nie ju schváliť.
Členovia dozornej rady, ktorých sme oslovili, sa nechceli vyjadrovať, či výmenu troch manažérov Infra Services za sprevádzkovanie predstavenstva považujú za výhodnú.
„V tejto chvíli sa nechcem vyjadrovať k adekvátnosti dohody, lebo konkrétny návrh som nevidela,“ reagovala Dzivjáková. „O tejto zmluve som zatiaľ nepočul, budem sa o ňu zaujímať,“ reagoval člen rady Michal Muránsky.