Aj po vyše dvadsiatich rokoch od Nežnej revolúcie ostalo námestie takmer bezo zmien.
BRATISLAVA. Budúcnosť bratislavského Námestia slobody, tak ako ju vidia štyria renomovaní umelci, predstaví od stredy 7. septembra Krokus Galéria. Na výstave BOD 0 / POINT 0, ktorú pripravili občianske združenie Verejný podstavec a Krokus Galéria, svoje vízie námestia predstavia Pawel Althamer (PL), Krištof Kintera (ČR), Szabolcs KissPál (MR), Ilona Németh (SR).
Štyri verzie námestia
Vo svojich umeleckých konceptoch reagujú na konkrétny priestor námestia Slobody v Bratislave, ktoré nemá jasnú koncepciu, napriek tomu, že je jedným z dominantných bodov centra mesta. Ich návrhy sochárskych realizácií a umeleckých zásahov do námestia vychádzajú z aktuálnych tendencií a ponúkajú progresívne formy umenia vo verejnom priestore hlavného mesta, informovalo združenie Verejný podstavec.
Iniciátorom projektu BOD 0 je združenie Verejný podstavec, ktorého cieľom je prostredníctvom umeleckých akcií zaujať stanovisko ku komplikovanej premene verejného priestoru v mestách krajín bývalého východného bloku.
"Preto členovia združenia pozvali výrazných predstaviteľov súčasného umenia z Poľska, Čiech, Maďarska a Slovenska, aby slobodne reagovali na jedno z najväčších námestí v Bratislave. Umelci zo štátov V4 sledujú vo svojej krajine podobné konfrontácie umenia a politiky, respektíve umenia a spoločnosti," informoval ďalej Verejný podstavec.
Výstava v Krokus Galérii je prvou fázou projektu BOD 0. Vytvorené návrhy sa budú postupne realizovať v druhej etape projektu na námestí Slobody v rokoch 2012 až 2013. Dôvodom, prečo sa združenie Verejný podstavec zameralo na Námestie slobody, je, že aj po vyše dvadsiatich rokoch od Nežnej revolúcie ostalo námestie takmer bezo zmien.
Zastal čas
Námestie obklopujú budovy Úradu vlády, Poštového paláca a budovy Slovenskej technickej univerzity. "Tieto monolitické a pre Bratislavu významovo kľúčové budovy vytvárajú takmer štvorcový tvar námestia, na ktorom 'zastal čas'. Počas svojej histórie sa stalo dejiskom mnohých politických a spoločenských aktivít, bolo postihnuté reprezentáciou viacerých ideológií a 'svedkom' mnohých politických rituálov. Námestie Slobody je námestím našej kolektívnej pamäte," dodáva sa v tlačovej správe k výstave.
V roku 1991 bol z neho odstránený monument Klementa Gottwalda, aktuálne sa uvažuje o premiestnení súsošia Ľudovíta Štúra, ktoré by na jeho terajšom mieste na nábreží Dunaja mala nahradiť replika sochy cisárovnej Márie Terézie.
Umelecké vízie premien Námestia slobody sa v Krokus Galérii na Námestí 1. mája 3 v bratislavskom Starom Meste dajú vidieť do 7. októbra. Galéria je otvorená počas pracovných dní od 14:00 do 18:00. K výstave je pripravený rad podujatí, ako komentovaná prehliadka, diskusia či workshop, ktoré sú podrobne zverejnené na webstránke galérie - http://krokusgaleria.sk/ a združenia - http://www.verejnypodstavec.com/.