Stovky detí a učiteľov netušia, či sa zakrátko nebudú musieť vysťahovať.
BRATISLAVA. Základná škola na Jesenského ulici v centre mesta začala školský rok vo veľkej neistote. Nevie totiž, či ju počas neho nevysťahujú.
Sťahovať sa nechcú Jej budovu totiž vysúdila cirkev. Stovky detí, ktoré tam chodia na základnú i umeleckú školu, tak zostali v neistote.
ZŠ na Jesenského 6 História a fakty
postavená v roku 1870 podľa projektu Ignáca Feiglera ml. rannoeklektická budova je typickou ukážkou bratislavských škôl 2. polovice 19. storočia dnes slúži Základnej škole a Základnej umeleckej škole
„Dúfam, že cirkev a predstavitelia Starého Mesta ocenia dlhodobú tradíciu tejto školy, ktorá je pridružená škola Unesco a že budeme môcť naďalej učiť deti,“ povedala riaditeľka školy Viera Zavřelová. Budova totiž od svojho postavenia v roku 1870 slúžila ako škola.
Rovnako aj bratislavský magistrát sa spoliehal na to, že ak on cirkvi prenajíma niektoré budovy „za korunu“, podobne zareaguje aj cirkev.
Včera však vyšlo najavo, že cirkev budovu predala. „Vzhľadom na to, že bola podpísaná kúpno-predajná zmluva o zmene vlastníka budovy, odpovede na Vaše otázky už nie sú v našej kompetencii,“ napísal hovorca bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko. Kto je nový majiteľ budovy, nepovedal.
Nové okná, vymaľované steny. Tak vyzerá budova školy, ktorá už mestu nepatrí.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Investovali do cudzieho Úrady, ale aj samotné školy, však do budovy investovali. Aj o tom budú chcieť s novým majiteľom rokovať. „Staré Mesto urobilo v roku 2010 opravu jedálne s výťahom na dopravu stravy v hodnote 57.016,53 eur,“ rátal staromestský hovorca Tomáš Halán.
Okná vymenili za 133.633 eur a ďalšie opravy vyšli na 2 500 eur. „Opravy a údržba sa robila v čase, keď mestská časť nevedela o rozsudku súdu,“ podotkol Halán.
Ďalšie peniaze dali do budovy obe školy a rodičia detí. Naposledy sa v nej maľovalo v lete. Základná umelecká škola, dokonca prerábala aj triedy – tri veľké miestnosti prerobila na deväť malých učební. „A teraz sa máme sťahovať?“ krútili hlavou jej pedagógovia. Tí sa totiž v roku 2003 museli vysťahovať z domov na Štefánikovej a Podjavorinskej ulici, ktoré tiež získali reštituenti.
Zrušili prvákov Kým základná umelecká škola, ktorú navštevuje 560 detí, dúfa, že ju nerozpustia, keďže ponúka vyučovanie vo všetkých odboroch a dokonca aj pre hendikepované deti, základná škola už teraz prišla o celý ročník.
Keď sa totiž staromestská radnica dozvedela o tom, že budova mestu nepatrí, zrušila nástup prvákov. „Pre deti je vhodnejšie absolvovať povinnú školskú dochádzku na jednom mieste,“ tvrdí Halán.
Rodičia detí, ktoré chceli chodiť na dobre situovanú školu na Jesenského, sa tak len pár týždňov pred začiatkom školského roka dozvedeli, že dieťa musia dať inde. Škola zase prišla o peniaze – normatívy na žiaka.
Prvákov poslali na ZŠ Grösslingovu, Škarniclovu a Vazovovu.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Mestská škola zatiaľ chátra Staré Mesto pritom má školskú budovu, ktorú nevyužíva. Školu na Lazaretskej ulici rozpustili v roku 2005 a odvtedy chátra. Ťaží ju totiž súdny proces.
Niekdajší starosta Peter Čiernik (KDH) v roku 2006 dohodol jej rekonštrukciu s firmou Noavista, ktorá za to mala dostať jej časť. Mesto ako majiteľ budovy s tým nesúhlasilo. „Rokujeme so spoločnosťou Noavista, ako spor čo najskôr vyriešiť,“ tvrdí Halán.
Lazaretskú zavreli v roku 2005. Budova mala problémy so statikou, rodičia zase s riaditeľkou.
FOTO SME - ARCHÍV