Podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona v poľnohospodárstve a lesníctve upadá stredné odborné školstvo, preto ho teší, že existuje aj takáto škola.
BRATISLAVA. Nový školský rok v Strednej odbornej škole v Ivanke pri Dunaji, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavskej župy, dnes slávnostne otvorili minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon, predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo a starostka obce Magdaléna Holcingerová.
Príliv študentov
Táto SOŠ je jediná zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ktorá zaznamenáva väčší príliv žiakov, ako ich úbytok, tvrdí hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová. V tomto školskom roku sa otvára aj nový študijný odbor bioenergetika.
„Pre mňa je veľkým potešením ale aj záväzkom, že taká škola, ktorú navštevujú ľudia z celého Slovenska a ktorá takto silno podporuje rozvoj vidieka, je práve v Bratislavskej župe. To, že do školy nastupuje viac žiakov, ako ju skončilo, je vecou povesti tejto školy,“ povedal Pavol Frešo.
V školskom roku 2011/2012 nastúpilo do prvých ročníkov 150 žiakov, čo je viac ako v minulom školskom roku. Školu ukončilo v minulom školskom roku 134 žiakov. Škola je zameraná na poľnohospodárstvo a agropodnikanie - chov koní a jazdectvo, kynológiu, rybárstvo, logistiku a obchod a podnikanie.
Minister so županom si prezrali areál školy.
Foto: Bratislavský samosprávny kraj
Simon: Vidiek sa vyľudňuje
Podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona v poľnohospodárstve a lesníctve upadá stredné odborné školstvo, preto ho teší, že existuje aj takáto škola, kde je z roka na rok viac žiakov a škola pokrýva takmer všetky oblasti podnikania na vidieku.
„Žiaci tu majú možnosť učiť sa na vysokej úrovni a pripraviť sa pre svoje uplatnenie na vidieku. Nemôžeme dopustiť, aby sa slovenský vidiek vyľudnil. Aby sme tomu vedeli čeliť, musíme mať odborníkov, ktorí sa budú vedieť starať o ryby, o kone, o prírodu, o lesy,“ dodal Zsolt Simon.
Pre župu je tiež dôležité dostatočne motivovať učiteľov stredných škôl, preto pre nich pripravuje ubytovacie kapacity. V bytoch môžu učitelia bývať aj so svojimi rodinami za regulované nájomné. Cenu za nájom v týchto bytoch chce BSK prispôsobiť platom a možnostiam učiteľov tak, aby sa im znížili životné náklady. Podľa župana je táto možnosť aj istou formou nepriameho odmeňovania učiteľov.
Študenti sa učia chovu zvierat.
Foto: Bratislavský samosprávny kraj
Stredné školy v kraji
Na stredné školy v pôsobnosti Bratislavského kraja je pre školský rok 2011/2012 zapísaných 3 732 žiakov do prvých ročníkov v dennej forme štúdia. V porovnaní s predošlým rokom je to o 556 žiakov menej. Z celkového počtu sa na gymnáziá zapísalo takmer 1 100 žiakov a na odborné školy 2700 žiakov.
tasr