BRATISLAVA. Komárom vyhovujú teplé dni po daždivom období. Na Záhorí ich už museli postrekovať, zvýšený výskyt hlásia aj obyvatelia obcí Stupava, Kalinkovo či rakúskeho Wolfsthalu. Bratislave sa zatiaľ vyhli.
„Je ich menej, ako býva bežne o takomto čase,“ povedal referent životného prostredia Devína Patrik Martin.
Na premnožené komáre sa nesťažujú ani v iných mestských častiach, ktoré s nimi mávajú problémy pre svoju polohu v blízkosti Moravy či Dunaja.
Odborníci na hmyz sa zhodujú, že tento rok nie sú rovnaké podmienky ako vlani a komárov je preto menej. „Tento typ komárov je odkázaný na vývery spodnej vody. Dosiaľ žiadna vysoká voda na Dunaji či Morave nebola, a preto nemáme ani žiadne výrazné stúpanie spodnej vody,“ povedal pre TASR vedúci Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty UK Jozef Halgoš.
Bratislavská župa však už musela začať postreky v šiestich obciach v okrese Malacky. Najviac sa na komáre sťažovali Záhorská Ves a Jakubov.
Látku striekali z auta, prípravok je podľa Bratislavského samosprávneho kraja zdraviu neškodný. „Použitý roztok neohrozuje zvieratá a je šetrný aj k necielenému hmyzu,“ tvrdí hovorkyňa župy Iveta Tyšlerová.
Postrek na Záhorí platí župa, stál 100tisíc eur.
V prípade potreby je pripravené postrekovať komáre aj mesto Bratislava. "Ak by nastala kalamitná situácia, mesto by koordinovalo postrek v postihnutých miestach," povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Z rozpočtu je na to vyhradených 50 tisíc eur. "Peniaze, ktoré sa zatiaľ darí ušetriť aj vďaka tomu, že nie sú komáre, investujeme napríklad to polievania ciest," dodal Andrassy.
Postrek vraj neohrozuje zvieratá a je šetrný aj k inému hmyzu.
FOTO - Bratislavský samosprávny kraj