DUNAJSKÁ LUŽNÁ. Známy Rovinčan spevák a Janko Kuric raz povedal, že voľakedy cestoval do Bratislavy na koncert päť minút a dnes mu to trvá ako do Nitry.
Vraj rôzni prisťahovalci a podnikatelia nevedia čo zo sebou a preto sa všetci spolu so starousadlíkmi v určitý čas vytrvalo tlačia na úzkej ceste do hlavného mesta. Komunikácia I/63 sa smutne preslávila ako najupchatejšia cesta na Slovensku, ktorá zamotáva hlavu nejednému dopravnému inžinierovi.
Vláda chce cestu R7 postaviť do roku 2016
Problém má vyriešiť stavba „nultého obchvatu“ Bratislavy, rýchlostná cesta R7. O malom, iba 7-kilometrovom úseku z Bratislavy do Dunajskej Lužnej, sa vedú veľké spory.
Bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny vystúpil proti súčasnému ministrovi Jánovi Fígeľovi a vyhlásil, že vláda nemá šancu dokončiť túto cestu v roku 2016 a že na stavbu si vybrala horší variant, ktorý viac poškodí životné prostredie.
Obyvatelia obce chceli severný variant
Starosta Dunajskej Lužnej Štefan Jurčík potvrdil, že záležitosti okolo dopravy pozorne sleduje. Na Ministerstve dopravy mu povedali, že v roku 2013 má byť hotová projektová dokumentácia a o tri roky má nová rýchlostná cesta slúžiť vodičom.
„Pán Ľubomír Vážny zase toto zmietol zo stola. Z mojej pozície neviem posúdiť ako to nakoniec bude. Ďalší pruh na starej ceste a rôzne odbočky ale problém nevyriešia. Rýchlostnú cestu potrebujeme.“
Na internetových stránkach obce Dunajská Lužná je anketa, kde sa väčšia časť hlasujúcich vyslovila za severný variant cesty R7, takzaný variant „C“. V obci sa konal aj protest, kde ľudia s transparentami vyzývali kompetentných, aby sa priklonili k tomuto variantu. Podporil ich aj poslanec za SMER a bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny.
Enviromentálny problém v chránenej oblasti
Tento variant by mal viesť severne od trojice obcí Rovinka, Dunajská Lužná a Nové Košariská. Ako hlavné výhody uviedol, že tento projekt je možný riešiť ako samostatný obchvat dedín, bez toho aby bolo nutné dostavať diaľnicu D4.
Druhý hlavný dôvod pre tento variant je, že nezasiahne výrazne do chránených prírodných území, okrem menšej plochy v katastri Topoľové, ktoré by preklenula estakáda.
Po parlamentných voľbách ale prišla zmena. Nová vláda preferuje variant „A“. Vyjadrenie hovorcu z Ministerstva dopravy sa nám do uzávierky novín nepodarilo získať.
Tento variant ostro zmietol zo stola poslanec Ľubomír Vážny, ktorý spochybnil všetky termíny vlády. Povedal, že podľa údajov Národnej diaľničnej spoločnosti majú byť majetkovo-právne záležitosti vybavené až v roku 2014, potom má nasledovať stavebné konanie a obstarávanie.
A plánom sa môže postaviť „enviromentálna nepriechodnosť“ a fakt, že na variant „A“ je podmienený výstavbou diaľnice D4.
„Táto možnosť má negatívny vplyv na prírodu, prechádza v kontakte s chránenými územiami, približuje sa aj k chránenému územiu zahrnutému do systému Natura 2000. Z uvedeného dôvodu je potrebné vybudovať kompenzačné opatrenia - 4 ekodukty, nepriehľadné protihlukové a protioslnivé steny - multifunkčné bariéry a na celej trase oplotenie, ktoré bráni zveri vbehnutie na vozovku,“ povedal Vážny.
Tretí pruh a blokáda na začiatku septembra
Od konca augusta sa do 4. septembra má úplne zablokovať komunikácia z Rovinky do Bratislavy kvôli zavedeniu tretieho pruhu, ktorý má vodičom uľahčiť cestovanie.
Starosta Milan Bombala z Rovinky si je istý, že sa to nezaobíde bez problémov a polícia a príslušné orgány budú mať plné ruky práce, aby zabránili dopravnému kolapsu.
„Tretí pruh je dočasné riešenie, ktoré situáciu nerieši dlhodobo. Čo sa týka cesty R7, ako starosta by som bol radšej, keby boli pravdivé tvrdenia o skoršom termíne výstavby,“ povedal Bombala.
Štefan Jurčík z Dunajskej Lužnej dodal, že veľa bude závisieť od disciplíny vodičov od Šamorína. Bude dôležité, či využijú možnosť inej obchádzky, alebo sa budú v inkriminovaný týždeň tlačiť po ceste cez Nové Košariská.