Nové miesta s pitnou vodou brzdia dlhy mesta. Magistrát v horúčave už ani nepolieva cesty.
BRATISLAVA. Niekde by tu predsa mala byť, hovoríme si a rozhliadame sa po Župnom námestí v centre Bratislavy. Po márnom hľadaní narazíme len na akési tenké potrubie trčiace zo zeme. Chvíľu radosti strieda sklamanie. Vodu, ktorá by tu mala tiecť, však nenachádzame.
Na Župnom má byť pritom podľa informácií mesta jedna z fontánok, z ktorých tečie pitná voda.
V hlavnom meste je takýchto miest len šesť, rozširovať ich počet mesto neplánuje. Dôvodom je vraj zadlženosť.
V iných európskych mestách sú podobné fontánky bežné, napríklad v Prahe ich je niekoľko desiatok.
Voda s chuťou kovu
Smädní sa vyberáme k ďalším piatim miestam. Druhá fontánka má byť v takzvanej Strážnej búdke na Hlavnom námestí. Vďaka soche vojaka búdku nájdeme ľahko. S vodou to však také ľahké nie je.
Ani po silnom stisnutí tlačidla na takzvanej picej fontánke z nej veľa vody nedostaneme. Cícerok síce zbadáme, no napiť sa môže len ten, komu nevadí oblízanie kovového kvetu, z ktorého má voda vytekať. Skúšame znova a znova, no voda vyššie nevytečie.
Informácia, či je voda pitná, aj tak chýba. Na mramorovom pozadí vidíme len, pre cudzincov a návštevníkov mesta nepochopiteľné, logo Bratislavskej vodárenskej.
Ideme preto ďalej, k tretej fontánke.
Radí len šípka
Poloha je jasná Pálffyho palác, kde sídli mestská galéria. Ani tu však nepochodíme, prišli sme mimo otváracích hodín galérie, jej nádvorie je neprístupné.
Ďalšie dve fontánky majú byť blízko, smerujeme na Hviezdoslavove námestie. Konečne voda! Bez problémov nachádzame obe a obe dokonca funkčné.
Či je voda pitná, však nič neinformuje. Je tu len zelená nálepka so šípkou, ktorá smeruje k tlačidlu. Na jednej fontánke je dokonca aj tá prelepená inou nálepkou propagujúcou nejaký web.
Podobne ako na Hviezdoslavovom funguje aj posledné miesto s pitnou vodou na ulici, pred Starou tržnicou. Máme šťastie, lebo toto miesto vraj často poškodzujú.
Fontánky na Hviezdoslavovom, fungujú.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Mesto nemá na vodu
O fontánky v Bratislave sa stará organizácia Paming, mestský investor pamiatkovej obnovy. Jozef Tóth z Pamingu hovorí, že fontánka na Župnom nefunguje pre mimoriadnu havarijnú situáciu. „Poruchu riešime,“ hovorí.
Tóth vraví, že fontánok s vodou by mohlo byť viac. Dnes sú v depozite, pričom sú medzi odloženými aj historické, a Paming nemá peniaze na opravu. Mesto s nimi tento rok v rozpočte nepočíta.
Hovorca magistrátu Michal Stuška hovorí, že picie stanoviská, kde by ľuďom naliali počas horúčav pohár vody, zaviesť neplánujú. Hovorca to vysvetlil zadlženosťou Bratislavy. Mesto podľa Stušku nemôže dokonca ani polievať rozpálené cesty vodou. „Dôvodom sú opäť peniaze,“ dodal.
Ulice včera polievalo Nové Mesto, na schladenie použili úžitkovú vodu.
Meteorológovia už pár dní varujú pred vysokými teplotami, ktoré majú pokračovať aj dnes a zajtra, lekári upozorňujú na pitný režim.
Vodu zadarmo nalejú, len ak v krčme neplatíte
V horúčave dostanete pohár vody zadarmo aj v podnikoch v centre. Čašníci majú zákaz nalievať zákazníkom.
BRATISLAVA. Nedostatok pitných fontán v centre mesta zachránia reštaurácie a bary. Vo väčšine z nich dostanete pohár vody zadarmo.
V niektorých podnikoch však majú zakázané podávať vodu z vodovodu platiacim zákazníkom. Malá fľaša minerálky stojí 1 až 1,5 eura.
Pohár vody sme si pýtali v deviatich náhodne zvolených reštauráciách a baroch v centre Bratislavy. Všade nám vodu dali zadarmo.
„Na to tu sme, aby sme nalievali,“ smiala sa jedna čašníčka.
Keď umierate od smädu
„Vždy ľuďom dám zadarmo pohár vody alebo ich pustím na toaletu. Raz sa mi to už vrátilo, keď som potrebovala zapiť lieky na výlete v Prahe,“ povedala čašníčka v jednej z navštívených kaviarní.
Väčšina čašníkov sa zhodla, že si vodu od nich ľudia nepýtajú často. Ak prídu, nalejú im, najmä ak sú starší alebo sa necítia dobre.
„Ak umierate od smädu, tak vám nalejem,“ povedala ďalšia čašníčka. Šéfovia jej však zakázali nalievať vodu z vodovodu zákazníkom.
Platiaci iba minerálku
Keď si pohár vody vypýtate ako zákazník, nemusíte ju dostať. O zákaze podávania vody z vodovodu zákazníkom hovorili vo viacerých podnikoch.
„Denne sme minuli litre vody, keď sme ju podávali aj zákazníkom,“ tvrdila jedna z čašníčok v reštaurácii na Laurinskej ulici.
Vodu v džbáne mávajú na každom stole napríklad indické reštaurácie. V lepších podnikoch je samozrejmosťou pohárik vody k objednanej káve.
Kristína Hudeková
Ľudí naviguje nálepka, na Hviezdoslavovom je však aj tá prelepená.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Strážna búdka na Hlavnom námestí. Voda tu síce tečie, no len veľmi slabo.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ