BRATISLAVA. V bratislavskej zoo obnovili rehabilitačnú stanicu pre chránené vtáky, ktorá zanikla pre neodstatok financií. Ministerstvo životného prostredia teraz na ňu vyčlenilo 10 000 eur.
Dnes tak vypustili do prírody dvoch pacientov, sokolov myšiarov. Jedného vyliečeného dravca pustil rezortný minister József Nagy (Most-Híd) a druhého školáčka zo skupiny detí z východoslovenskej obce Nižná Myšľa postihnutej povodňami.
Stanica chýbala
"Od roku 2009 bola jedna záchranná stanica, realita ukázala, že to nie je praktické pre veľké vzdialenosti," konštatoval na tlačovej besede Nagy s tým, že riešením je mať zazmluvnené takého stanice a nájsť na ne financie, ich udržiavanie nie je náročné.
"Ministerstvo pripravuje nový zákon o ochrane prírody, v ktorom chceme venovať pozornosť práve situáciám, keď nedostatky v legislatíve, spory o financie a či kompetencie a prerozdelenie zodpovednosti môže viesť k úhynu chránených druhov živočíchov," dodal.
"Na rokovaniach s MŽP SR sme sa dohodli, že počas ďalších rokov sa bude stanica rozširovať. Kŕmne dávky a veterinárnu starostlivosť bude hradiť MŽP SR," povedala riaditeľka zoo Miloslava Šavelová.
Stanicu obnovili v polovici júla, odvtedy zachránila a vypustila späť do prírody 27 vtákov. Momentálne sa v nej rehabilituje sedem vtákov.
Aj táto sova čaká na zotavenie v rehabilitačnej stanici
FOTO - SITA
Stanica je nonstop
Na Slovensku je v súčasnosti oficiálne funkčných viac ako 22 zariadení pre hendikepované chránené živočíchy.
Ľudia, ktorí nájdu zranené chránené zviera, však často nevedia koho majú kontaktovať. Pokiaľ aj vedia, že treba kontaktovať Obvodný úrad životného prostredia, po pracovnej dobe nie sú jeho zamestnanci k dispozícii.
"Výhodou tejto rehabilitačnej stanice je, že prijímame ranené vtáky 24 hodín, čo zvyšuje možnosť záchrany," zdôraznila riaditeľka zoo Šavelová.
Ministerstvo zariadilo, aby ľudia mohli telefonovať aj na linku 112. Zriadilo totiž sieť prvého kontaktu, do ktorej je v súčasnosti zaradených 18 chovných a rehabilitačných staníc z celého Slovenska.
Operátor im poskytne kontakt na osobu, ktorá zabezpečuje v danom regióne pomoc a zabezpečí prevzatie živočícha, jeho prvotné ošetrenie a umiestnenie v rehabilitačnej alebo chovnej stanici.
Srnky už nepríjmu
Tie však už nebudú prijímať zranené srnky, daniele a jelene. Zákon o poľovníctve zakazuje manipuláciu a prevoz týchto chránených živočíchov. "Srnka patrí pod poľovnícky zákon a podľa súčasnej legislatívy my ich už nemôžeme preberať," hovorí riaditeľka Šavelová. Takýto nález treba hlásiť správcovi poľovníckeho revíru.
Riaditeľka však podotýka, že ak ľudia nájdu mláďa srnky, nemusí byť opustené. "Zoberú ho, snažia sa ho zachrániť a väčšinou to nevyjde," tvrdí. "Srnky chodia strašne ďaleko za potravou, oni môžu na dlhší čas mláďa opustiť a väčšinou každá sa k tomu mláďaťu vráti," podotkla. Ak ho tam nenájde, môže mať problémy.
Autor: him