Od štvrtka je na Starom moste v prevádzke aj drevený chodník pre peších.
Pamätník Chatama Sofera otvorili minulý pondelok.
Pondelok 8. júl
– Za účasti prezidenta, členov vlády a predstaviteľov Židovskej náboženskej obce slávnostne otvorili pamätník Chatama Sofera. Stojí na mieste, kde pre výstavbu tunela v roku 1942 zlikvidovali pôvodný židovský cintorín. Električkovú trať, ktorá viedla ponad jeho zvyšky, sa magistrát rozhodol odkloniť až minulý rok. Pietne miesto opravili podľa projektu Martina Kvasnicu z ateliéru Štúdio FOR.
– Na letisku Milana Rastislava Štefánika sa uskutočnila ukážka vrtuľníkov pre záchranárov. Vrtuľník typu AGUSTA A109K2 výkonnostnej triedy A spolu s ukážkou záchrannej akcie predviedli záchranári zo švajčiarskej leteckej záchrannej služby Rega, ktorá ich tiež používa. Začiatkom budúceho roka by mali dva z týchto vrtuľníkov dodať do Košíc a Popradu, v máji aj do Bratislavy. Na Slovensko ich celkom majú dodať päť.
Utorok 9. júl
– Vyhodnotili architektonickú súťaž o Cenu Slovenskej komory architektov za architektonické diela vytvorené v poslednom desaťročí. Do súťaže bolo prihlásených 39 diel, súťažili v piatich kategóriách. V troch z nich – v kategórii rodinný dom, bytový dom a v kategórii rekonštrukcia a obnova budov zvíťazili bratislavské stavby. Ocenený bol rodinný dom v Devínskej Novej Vsi (projekt Ing. arch. Juraj Molnár a Ing. arch. Ľubomír Peráček), komplex 130 bytových jednotiek na Kramároch (od štvorice architektov Peter Moravčík, Juraj Šujan, Karol Stassel a Lucia Marušicová) a rekonštrukcia Erdödyho paláca (architekti Peter Bouda a Ivan Masár).
– Minister školstva Peter Ponický prijal úspešných reprezentantov Slovenska z medzinárodného Turnaja mladých fyzikov, ktorý sa uskutočnil v Odese.V konkurencii 20 štátov obstálo družstvo slovenských gymnazistov zložené zo štyroch Bratislavčanov a jedného Žilinčana na 4. mieste. Pri tejto príležitosti im odovzdal riaditeľ British Council Jim McGrath sponzorský dar – počítač.
Streda 10. júl
– Horúčavy v Bratislave vystúpili popoludní na 36 stupňov, čo bol rekord. Doteraz najvyššia teplota bola nameraná pred takmer 150 rokmi – 10. júla 1853.
– Univerzita Komenského ocenila talianskeho prezidenta Carla Azeglia Ciampiho pri príležitosti jeho návštevy Slovenska najvyšším vyznamenaním Veľkou zlatou medailou Univerzity Komenského.
– V priestoroch Slovenského národného múzea sa slávnostne skončil 1. ročník Medzinárodnej výstavy poštových známok. Zúčastnili sa na nej zberatelia z 12 krajín. Najvyššie ocenenie Grand Prix International získal Alfred Kohl z Rakúska za zbierku Rakúske cisárske námorníctvo do roku 1914.
Štvrtok 11. júl
– Po Starom moste po troch mesiacoch rekonštrukčných prác mohli prvýkrát prejsť aj chodci. Betónové kvádre na chodníku nahradili agátovým drevom, ktoré by malo vydržať 30 rokov.
– V Sade Janka Kráľa popoludní demontovali poškodený pomník Sándora Petöfiho. Rekonštrukcia má byť hotová do budúceho roku, k 150. výročiu revolúcie meruôsmych rokov a 180. výročiu narodenia tohto básnika a revolucionára.
Piatok 12. júl
– V Čunove sa začal 4. európsky šampionát vo vodnom slalome.
Sobota 13. júl
– Začal sa 4. ročník projektu Zelené mesto. Organizátori prvýkrát umožnili aj verejnosti zapojiť sa do projektu.
Nedeľa 14. júl
V Parku kultúry a oddychu sa začalo osemdňové stretnutie mladých vedcov vo veku od 14 do 28 rokov na výstave Expo Science Europe 2002 (ESE). Zúčastňuje sa na ňom 550 mladých bádateľov z 28 krajín. Účastníci na prestížnom podujatí prednesú výsledky svojich pozorovaní, odborných štúdií a technických riešení zo všetkých oblastí poznania. Súčasťou podujatia bude aj viacero odborných exkurzií do závodov na Slovensku. (jm)