Zmluvy najprehľadnejšie zverejňujú Staré Mesto a Petržalka, výrazne sa zlepšila Rača, zhoršila Karlova Ves. K najhorším u nás patria Podunajské Biskupice a Ružinov.
BRATISLAVA. Bratislavské Staré Mesto zverejňuje zmluvy na internete najlepšie na Slovensku. Hodnotenie zverejnila Transparency International Slovensko minulý mesiac. Bratislava a jej mestské časti sa v jej rebríčku pohybujú od prvého až po 95. miesto. Získať mohli maximálne sto bodov.
Oproti prvému, marcovému hodnoteniu si niektoré samosprávy výrazne polepšili, iné klesli.
„Celkové skóre hodnotených samospráv, 65 bodov, je mierne lepšie ako celoslovenský priemer 60,2 bodu,“ hovorí Matej Kurian, programový koordinátor TIS.
„Niekoľko samospráv patrí medzi lídrov vo zverejňovaní – Staré Mesto, Petržalka, Nové Mesto a Rača, niektoré zobrazujú zmluvy veľmi slabo – najmä Ružinov a Podunajské Biskupice.“
Suma nerozhoduje
Mestské časti platia za služby spojené so zverejňovaním zmlúv rôzne sumy. Niektoré budujú vlastný systém, iné, ako napríklad Devín či Staré Mesto, zverejňujú zákonom stanovené informácie cez špecializované portály.
„Kvalita zverejňovania podľa našich skúseností závisí najmä od priority, ktorú mu priradí samospráva, nie od finančnej náročnosti,“ tvrdí Kurian z TIS.
Staré Mesto, ktoré je na čele rebríčka, platí za systém zverejňovania zmlúv 288 eur ročne. Rača dala na úpravu stránky 140 eur a v rebríčku poskočila o 60 priečok.
„Hlavnou zmenou bolo, že uverejňujeme zmluvy v PDF v digitálnej forme, čiže je možné v nich vyhľadávať a kopírovať,“ povedal hovorca Rače Jaroslav Hinšt.
Mesto si oproti poslednému hodnoteniu tiež polepšilo. „Bratislava zverejňuje veľa vecí nad rámec zákona, ale sme na 46. mieste,“ reagoval Ľubomír Andrassy hovorca primátora Milana Ftáčnika Ľubomír Andrassy. Horšie miesto vysvetľuje tiež tým, že zmluvy zverejňujú v PDF formáte. V týchto sa však nedá vyhľadávať.
Stránku do jesene upravujú. Náklady na softvér budú podľa Andrassyho okolo tritisíc eur, ale „v rámci toho riešime jednoduchšie vyhľadávania na celej stránke hlavného mesta, nielen v registri zmlúv, faktúr a objednávok“.
Prečítajte si tiež - Samospráva stále rady taja
Slabo, ale podľa zákona
Medzi samosprávy, ktoré sa nezlepšili a zostávajú na najnižších priečkach, patria Ružinov, Podunajské Biskupice a Devínska Nová Ves.
Kým Ružinov podľa hovorkyne Miroslavy Štrosovej zlepšenie transparentnosti úradu konzultuje s TIS, ostatní argumentujú tým, že zákon dodržali.
„Prioritou Devínskej Novej Vsi je šetrenie,“ vysvetlil starosta Milan Jambor (SDKÚ, SaS).
Iveta Hanulíková (Smer), starostka Karlovej Vsi, považuje svoj systém za prehľadný. „Zmluvy uverejňujeme ihneď, žiadne súčasti zmlúv nezatajujeme.“ Mestská časť pritom od prvého hodnotenia klesla dosť výrazne a dostala sa do podpriemeru.
„Ide o povinnosť, s ktorou sme sa museli vyrovnať sami. Žiadna zo samospráv si neprenášala žiaden náskok alebo hendikep,“ povedala o zverejňovaní zmlúv starostka Starého Mesta Táňa Rosová (SDKÚ).
Malých nehodnotili
Niekoľko menších mestských častí sa do hodnotenia nedostalo. Podľa hlavných kritérií metodiky, ktorú zvolila TIS, sme ich hodnotenie doplnili a zoradili ich zvlášť.
K nadpriemerným bratislavským samosprávam patria Záhorská Bystrica, Lamač a Devín.
Umožňujú jednoduché vyhľadávanie medzi zmluvami podľa rôznych kritérií, a Záhorská Bystrica najmä zverejňuje zmluvy vo formáte, ktorý umožňuje vyhľadávať v texte a kopírovať ho.
Vajnory a obce za Dunajom skončili podpriemerne. Čunovo zmluvy na internete v čase nášho prieskumu nemalo vôbec.
Pre mestá žiadajú povinnosti, aké má štát
Mimovládky navrhujú, aby samosprávy museli zverejňovať zmluvy v centrálnom registri.
BRATISLAVA. Infozákon, ktorý upravuje aj povinné zverejňovanie zmlúv, objednávok a faktúr, chcú meniť.
Ministerstvu spravodlivosti prišlo až päťsto pripomienok. Ministerka Lucia Žitňanská z SDKÚ preto zmenu rozdelila na dve kolá. V prvom bude riešiť len zmeny, ktoré sa týkajú zverejňovania zmlúv. Druhé kolo príde na rad až neskôr.
Sedemnásť zmien navrhla aj Transparency International Slovensko. Okrem iného navrhuje neuplatňovať ochranu osobných údajov na tých, čo dostali nenárokovateľné dotácie od štátu.
Mnohé mestá napríklad nesprístupňujú zoznamy majiteľov mestských sociálnych bytov, prenajímateľov obecných pozemkov či prijímateľov selektívnej sociálnej podpory.
Mimovládka navrhuje rozšíriť okruh osôb, ktoré musia povinne zverejňovať zmluvy v centrálnom registri zmlúv aj na mestá a obce a nimi zriadené právnické osoby. To, že nemusia zmluvy centrálne zverejňovať, podľa TIS výrazne oslabuje možnosť zmluvy porovnávať a zužovať priestor pre nevýhodné či nevypovedateľné zmluvy.
„Mnohé ministerstvá a úrady, naopak požadujú výrazné oslabenie infozákona,“ píše v stanovisku združenie Via Iuris. Niektoré úrady navrhujú možnosť trestať občanov za žiadosti o informácie pokutou alebo zrušiť sankcie pre úradníkov za porušenie infozákona.
SITA