Niektoré samosprávy so zverejňovaním zmlúv priveľmi nepokročili.
BRATISLAVA. Už pol roka musia aj mestá a obce zverejňovať na svojich webových stránkach všetky zmluvy, objednávky a faktúry. Zo začiatku tento zoznam lákal mnohých občanov, čím viac zmlúv však pribúda, tým je pre nich menej prehľadný. Záujem klesá.
Čo sa má dať kontrolovať Hospodárenie
rozpočet a jeho plnenie zmluvy, faktúry a objednávky dotácie nakladanie s majetkom (mestské firmy) Rozhodovacia činnosť
poslancov komisií stavebné konania
Iné
kriminalita životné prostredie
„Keď sme zverejnili zmluvy o nájme obecných bytov, ľudia našu stránku hojne navštevovali. Teraz ich zverejňujeme každý štvrťrok, záujem je nižší,“ hovorí Ľubomír Andrassy, hovorca bratislavského primátora. „Ukazuje sa, že čo je verejné, nie je až také zaujímavé.“
„Zverejňovanie však má svoj význam,“ tvrdí Matej Kurian z Transparency International Slovensko. „V momente, keď všetky kontrakty musia byt verejné, volení zástupcovia lepšie zvážia výhodnosť vynaložených financií,“ hovorí Kurian.
Informácie o hospodárení samospráv musia byť aj podľa neho dostupné, prehľadné a kompletné, aby pomohli v boji proti korupcii aj na úrovni samosprávy.
Bratislavské samosprávy zmluvy, objednávky a faktúry zverejňujú na svojich webových stránkach. Ak zmluva nie je zverejnená, nie je pritom podľa nového zákona ani účinná. Po troch mesiacoch sa berie, ako keby vôbec