Kontroly ukázali, že štvrtina vzoriek bratislavských zmrzlín nevyhovuje predpisom.
BRATISLAVA. Letným kontrolám nevyhoveli viaceré zmrzlinárne. Hygienici však tvrdia, že zistené nedostatky nemôžu spôsobiť ochorenia. Problémy podľa nich vznikajú zlou hygienou.
Kde našli problémy, povedať nechceli. Zmrzlinári vraj už prijali potrebné opatrenia a tak by to nebolo korektné.
Kúpiť či vyrobiť? Aj taká je dilema bratislavských zmrzlinárov. Ak si zmrzlinu vyrábajú sami, riskujú, že sa do nej môžu dostať mikroorganizmy. Zákazníci však vyhľadávajú špeciality, nechcú si v stánku kupovať rovnakú zmrzlinu ako v obchode. Dôvod na paniku však nie je.
Problémom je hygiena Výsledky kontrol Bratislava
testovaných vzoriek - 96 nevyhovujúcich - 26 (27 percent)
Celé Slovensko
testovaných vzoriek - 1120 nevyhovujúcich - 131 (11,7 percent)
„V nevyhovujúcich vzorkách neboli zistené patogénne mikroorganizmy, ktoré by priamo spôsobili ochorenie u konzumentov,“ konštatovala hovorkyňa bratislavských hygienikov Katarína Nosálová.
„Vzorky vyhoveli kritériám bezpečnosti,“ podotkla. „Nevyhoveli kritériám hygieny pri procese výroby, z dôvodu nadlimitného množstva určitých mikroorganizmov,“ dodala. Podobné chyby zistili hygienici aj v minulých rokoch.
No kým v roku 2009 ich kritériám nevyhovelo 27 percent testovaných vzoriek, vlani to bolo až 38 percent.
Chyby podľa nej mohli vzniknúť nedostatočnou prevádzkovou alebo osobnou hygienou, napríklad pri manipulácii s nedostatočne umytým riadom, alebo ak boli oriešky či ovocie slabo tepelne opracované.
Zmrzlinárom tiež radia, aby dodržiavali teplotu a čas pasterizácie pri príprave zmrzlinovej zmesi a nepridávali do zmrzliny priveľa farbiva.
Nové príchute lákajú, vláda čokoládovej, jahodovej a vanilkovej sa už dávno skončila
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Nové trendy Zmrzlinári radšej volia vlastnú výrobu, ako keby si mali kupovať mrazené krémy od veľkovýrobcov. „Ľudí to viac láka,“ hovorí zmrzlinár Majo z centra mesta, ktorý predáva bezvaječnú zmrzlinu aj pre nižšie riziko nákazy.
„Viete, čo tam dávate,“ dodáva zmrzlinárka Soňa z ďalšieho stánku. „Keď robíte všetko poctivo a dodržujete čistotu, tak nie je problém a naozaj sa to oplatí,“ tvrdí.
Zákazníci sú pritom zvedaví na nové chute. Nadvláda vanilkovej, jahodovej a čokoládovej zmrzliny sa skončila už dávno. Letia druhy, ktoré sa podobajú na známe kokosové alebo orieškové bonbóny či zákusky ako tiramisu
a creme brulée.
Bežný Slovák si ročne dopraje 200 kopčekov zmrzliny, čo je asi šesť litrov. Tajomstvom popularity krému, ktorého dejiny siahajú do starovekého Grécka, je, že účinkuje na isté oblasti mozgu a zvyšuje hladinu hormónov šťastia. Pomáha bojovať proti stresu a depresii.