BERNOLÁKOVO. Hrad Čeklís, ktorý je sčasti ponorený do zeme, opäť navštívia archeológovia. Obec získala od Ministerstva kultúry Slovenskej republiky dotáciu vo výške 3000 eur na geodetické zameranie, archeologický a architektonicko-historický výskum.
Ako sa píše na stránke obce, po podpísaní zmluvy s ministerstvom zabezpečí obec výberové konanie na práce v zmysle schváleného projektu.
Prispeje obec aj združenie
Celkové náklady na výskumy predstavujú takmer šesťtisíc eur.
„Za dva roky sa nám podarilo dať dohromady toľko peňazí, že môžeme financovať jednu z aktivít, s ktorými sa na hrade Čeklís počíta tento rok. V spolupráci s obcou tak bude zabezpečené financovanie väčšiny tohtoročných plánovaných aktivít,“ hovorí predseda občianskeho združenia Hrad Čeklís Jaroslav Vokoun.
Ako predseda dodáva, plány na jednotlivý rok vychádzajú zo zámeru obnovy ruín hradu a v danom roku ich upresňujú v spolupráci s pracovníkmi Krajského pamiatkového úradu Bratislave a s archeológmi.
Treba kopať hlbšie
Archeologický výskum začal už minulý rok. „V archeologickej sonde pri severozápadnom múre našli archeológovia početné zlomky stredovekej keramiky, rámcovo datovanej do 13. až 15. storočia. Takisto objavili pozostatky požiarom zaniknutej drevozemnej stavby, ktorá bola pôvodne pripojená k múru,“ opisuje Vokoun.
Z množstva črepov sa podľa jeho slov podarilo zrekonštruovať dve hrncovité nádoby, ktoré pochádzajú z prelomu 13. a 14. storočia.
Predpokladá sa, že hradobný systém je posadený hlboko v zemi.
„Minulý rok sme sa dostali do hĺbky 140 centimetrov. Nálezy ukázali, že treba ísť hlbšie. Podľa geofyzikálneho výskumu je výška navážky minimálne dva metre. Predpokladáme, že na tomto mieste boli ľudské aktivity aj pred postavením hradu, takže to ideme do ešte väčších hĺbok,“ hovorí predseda združenia.
Vďaka finančnej podpore z nadácie súkromnej spoločnosti môže združenie osadiť na hrade informačnú tabuľu.
OZ HRAD ČEKLÍS
Vznik združenia odštartovala snaha postaviť na Hradnom návrší reštauráciu. „V roku 2006 obec preferovala výstavbu reštaurácie v lokalite hradu. Akcia sa vzťahovala k vodárenskej nádrži a o hrade Čeklís sa pri tom vôbec nehovorilo,“ hovorí predseda združenia hrad Čeklís Jaroslav Vokoun. Obecnému zastupiteľstvu vtedy končilo podľa jeho slov funkčné obdobie a na podnet petície občanov nechali vtedajší poslanci rozhodnutie na novom zastupiteľstve. „Obyvateľom boli prezentované dva varianty využitia lokality (reštaurácie). Väčšina z tých, ktorí sa k návrhom vyjadrili, boli proti takémuto spôsobu jej revitalizácie. Našťastie, lokalita sa v roku 2008 stala národnou kultúrnou pamiatkou,“ hovorí predseda združenia hrad Čeklís Jaroslav Vokoun. K hlavným aktivitám združenia na hrade patrí odstraňovanie náletovej zelene. „Zúčastňujú sa toho aj pracovníci obecného úradu. Z iniciatívy vychovávateľov odviedli veľkú prácu pri čistení okolia hradu chlapci z detského domova v Bernolákove,“ dodáva na záver Vokoun.
(ŽAJA)
HRAD ČEKLÍS
Ruiny hradu sa nachádzajú priamo v obci. Z väčšej časti sú ukryté pod zeminou na Hradnom návrší medzi kostolom a kaštieľom. Zemina sem bola navezená preto, aby tu vznikla vyvýšenina nad okolitým terénom.
Ruiny hradu a priľahlé okolie boli vyhlásené v roku 2008 za národnú kultúrnu pamiatku. Lokalita hradu je zaujímavá z urbanistického hľadiska, pretože predstavuje centrum stredovekého osídlenia, okolo ktorého sa koncentrovala zástavba.
Na začiatku 20. storočia bola na mieste zrúcaniny hradu a na navýšenom kopci umiestnená vodáreň, štylizovaná ako hradná veža. V súčasnosti sa vodáreň nevyužíva a rozpadáva.
Zdroj: OZ Hrad Čeklís