BRATISLAVA. „Ležal som na izbe a spal, trochu som sa prebral, ako niekto zatvára dvere,“ hovorí pacient ležiaci na urológii vo fakultnej nemocnici na Antolskej v bratislavskej Petržalke. Keď sa prebudil, zistil, že mu chýba mobil. Zlodeja na chodbe si počas návštevných hodín nikto nevšimol. Prichádzajúcich preverujú len sestričky otázkou: „Za kým idete?“ Ani tá však nie je pravidlom.
Krádeže v nemocnici tak nie sú ničím výnimočným a netrápia len ležiacich na Antolskej. Obeťami sú podľa polície pacienti aj personál.
Pacientka Zuzana vraví, že sa musia so spoluležiacou striedať, kto bude dávať v izbe pozor. Spomína, že keď ležala v druhej budove fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej počas návštevných hodín sa na chodbách pohyboval všelikto, dokonca i „podomoví“ predavači núkajúci rôzny tovar. Izbu nemohla nechať bez dozoru ani keď šla na toaletu.
Organizované skupiny
Peter, ktorý ležal vo fakultnej v bratislavskom Ružinove, spomína, že problémy so zlodejmi tu boli už pred tromi rokmi.
„Najmä na oddeleniach pre starých, alebo imobilných ľudí, chodia partie. Dajú si biele plášte a snažia sa splynúť s personálom," hovorí. Veľkú námahu pri kradnutí nemajú, stačí im otvoriť šuplík. No a keď sa nemôžete hýbať, tak sa len pozeráte, ako sa vám niekto hrabe vo veciach," dodal. „Je to obzvlášť nepríjemné, keď sa vrátite z operácie, chcete svojim blízkym poslať sms, že ste v poriadku a mobil nenájdete. Do operačnej sály si ho totiž brať nemôžete.“
Zodpovední sú pacienti
Hovorkyňa fakultnej nemocnice Zuzana Čižmáriková povedala, že väčšinou ide o drobné krádeže. „Sú to veci malej hodnoty, ktoré sa polícií nehlásia,“ vraví. „Treba však pripomenúť, že ide o osobné veci pacientov, ktorí sú vždy upozornení na to, že si za ne zodpovedajú sami.“
Čižmáriková dodala, že na odloženie cenností slúžia v nemocnici trezory, ktoré však podľa nej pacienti využívajú málo. „Pacient má bežne pri sebe mobil, notebook, ale aj rôzne cennosti.“
Ohrození sú najmä ležiaci a starší pacienti.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Polícia: Je to v každej nemocnici
Polícia s hovorkyňou nesúhlasí. Upozorňuje, že aj drobné krádeže treba hlásiť. „Poškodení by vždy mali takýto skutok nahlásiť. Aj keď z ich pohľadu je škoda zanedbateľná,“ vraví bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková
Postoj ku krádežiam je podľa nej v každej nemocnici iný.
Krádeže v nemocniciach neeviduje polícia samostatne, ale ako krádeže na osobe. „Rádovo možno hovoriť o desiatkach drobných krádeží v každej nemocnici. Obeťami sú v prevažnej miere pacienti a samotný personál.“
K najčastejšie ukradnutým veciam patria podľa Hraškovej mobily, doklady, osobné veci a peniaze. Škody vyčíslila na 5 až 150 eur.
Čižmáriková dodáva, že pacient si musí uvedomiť, že nie je na izbe sám. „Treba si dávať na svoje osobné veci pozor, za správanie sa pacientov nemocnica nemá ako ručiť.“
Ak si chce ležiaci so sebou brať mobil, Čižmáriková odporúča zvoliť lacnejšie varianty, ako drahé modely.
Z psychiatrie odišla do jazera
Smrť ženy prešetruje polícia. Psychiatria mala byť zamknutá.
PETRAŽALKA. Po nemocnici na Antolskej sa nepohybujú nepovolene len zlodeji, no občas aj pacienti, ktorí by nemali.
Cez víkend na to doplatila pacientka z psychiatrického oddelenia, odišla z nemocnice a utopila sa v jazierku za budovou.
Hovorkyňa fakultnej nemocnice Zuzana Čižmáriková povedala, že oddelenie psychiatrie býva zamknuté. Polícia už preveruje, ako sa 54-ročná žena dostala von.
Bratislavský policajný hovorca František Peczár povedal, že momentálne prebiehajú výsluchy. „Začali sme vyšetrovanie pre prečin usmrtenia.“
Čižmáriková povedala, že prebieha kontrola postupov na oddeleniach. „Až potom sa budeme vedieť vyjadriť.“
Pacienti z iných oddelení majú voľný pohyb, môžu sa v okolí prechádzať. Neďaleko je aj petržalský Draždiak, dá sa tu preto naraziť aj na ľudí so zavedenou kanylou. Čižmáriková vraví, že pacient z areálu odísť môže.
„Je v nemocnici dobrovoľne a má slobodu pohybu, samozrejme je pre nás lepšie ak nás upozorní, že sa z oddelenia vzdiali,“ dodala.
Lucia Tkáčiková
Autor: him