BRATISLAVA. Mestské byty získalo v prvom polroku 27 žiadateľov. Rozdelil ich primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru) na základe návrhu bytovej komisie.
"Všetci boli evidovaní v poradovníku žiadateľov o nájomný byt a boli schválení členmi sociálnej a bytovej komisie. Mesto môže prednostne riešiť žiadateľov, ktorí sa ocitli v krajnej núdzi, alebo ak ide o matky s deťmi, ktoré sú ubytované v krízových centrách," informoval jeho hovorca Ľubomír Andrassy.
Majú stovky bytov
Väčšina z týchto bytov sa podľa Ftáčnikovho hovorcu Ľubomíra Andrassyho uvoľnila po neplatičoch.
Celkovo má mesto 961 bytov. Z toho je 155 určených pre mladé rodiny, napríklad na Českej ulici
v Novom Meste či na Pribišovej a Veternicovej v Karlovej Vsi.
Ďalších 244 bytov je pre seniorov na Rezedovej v Ružinove. Mesto s pomocou štátnych dotácií v minulosti postavilo 203 bytov, hlavne v Karlovej Vsi. Ďalšie má ešte z minulosti. V predchádzajúcich rokoch mesto rozdalo a predalo stovky bytov po známosti.
V súčasnosti sú nájomné zmluvy uzatvárané len na dobu určitú, maximálne na obdobie 3 rokov, aby sa zabránilo pochybnému, neetickému obchodovaniu s mestskými bytmi. Každý nájomca je pred podpisom zmluvy povinný zaplatiť na účet mesta zábezpeku vo výške 3-mesačného predpísaného nájomného a súčasťou zmluvy je notárska zápisnica, ktorá umožňuje samospráve odstúpiť od zmluvy bez zdĺhavých súdnych sporov v prípade, že si nájomca prestal plniť svoje povinnosti, napríklad prestal platiť nájomné.
Byty pre mladé rodiny sú na Dlhých Dieloch
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Prideľovanie má byť transparentné
O pridelení mestského bytu rozhoduje sociálna a bytová komisia, ktorá pri posudzovaní žiadateľov vychádza z pravidiel definovaných záväzným nariadením. Primátor Ftáčnik si podľa Andrassyho neuplatňuje zákonnú právomoc a neprideľuje byty mimo poradovníka, bez schválenia v komisii. To sa v minulosti stávalo.
"Jasné pravidla pre získanie nájomného bytu a pravidelné zverejňovanie všetkých potrebných informácií o pridelených mestských bytoch môžu vyvrátiť rôzne podozrenia na netransparentné rozhodovanie samosprávy," tvrdí Andrassy.
Platné pravidlá hovoria o tom, že žiadateľ o nájomný byt musí byť prihlásený na trvalý pobyt v hlavnom meste SR minimálne po dobu 5 rokov a jeho mesačný príjem je vyšší ako 1,2 násobok životného minima. Zároveň nesmie byť vlastníkom, respektíve nájomcom iného bytu či rodinného domu.
Po neštandardných rozhodnutiach bývalého vedenia mesta pri prideľovaní bytov pristúpil primátor Milan Ftáčnik k zverejňovaniu informácií o pridelených bratislavských bytoch na oficiálnej stránke mesta (www.bratislava.sk, časť Občan, Bývanie) a informáciu o nových nájomcoch predkladá vedenie samosprávy každý štvrťrok poslancom mestského zastupiteľstva.
Autor: him