V bratislavskej zoo zatiaľ trus len rozdávali zmiešaný, záhradkári veľmi záujem nemali.
BRATISLAVA. Stovku kýblikov so sloním trusom predá každý víkend pražská zoologická záhrada. Za každý pýta asi 2,8 eura. Bratislavská zoo zatiaľ produkty svojich zvierat záhradkárom ponúka len za odvoz.
„Verím, že záhradkári novú položku nášho sortimentu ocenia,“ povedal riaditeľ pražskej zoo Miroslav Bobek v apríli, keď začali predaj. „So svojím priezviskom som tento predaj zaviesť skrátka musel,“ dodal so smiechom.
Suvenír i reklama
Zakrátko sa ukázalo, že šlo o dobrý nápad. „Už na prvé víkendové predaje sme pripravovali denne zhruba 100 kýblikov so sloním trusom, ktoré vážia 1,5 kilogramu a tieto zásoby sa predali,“ povedala hovorkyňa pražskej zoo Jana Ptačinská.
Nový „suvenír“ vyvolal taký záujem, až ich to prekvapilo. „O tomto našom projekte informovali médiá nielen v mnohých európskych krajinách, ale aj v Amerike, Ázii či Austrálii. Sloní trus nám teda urobil reklamu, ktorú by sme si nikdy nezaplatili,“ myslí si Ptačinská.
Riaditeľ pražskej zoo Miroslav Bobek (v strede) spustil predaj trusu v apríli
FOTO - ZOO PRAHA
Bratislava uvažuje
Dopočuli sa o tom aj v Mlynskej doline, kde sídli bratislavská zoo. A kolegom tak trošku aj závideli. „Pražská zoologická záhrada urobila okolo toho dobré PR a ono to vyšlo,“ uznáva riaditeľka zoo Miloslava Šavelová.
Sami sa už podľa nej snažili predávať hnoj od zvierat, ale nevyseparovaný, rôzne druhy pokope. „Len zriedkavo si ho zoberú bez toho, aby sme hradili jeho odvoz,“ dodala. „Ale zamysleli sme sa, či by sme dokázali urobiť také promo okolo toho, že budeme predávať čistý trus od nosorožcov. Ak to neskúsime, nebudeme vedieť,“ dodala.
V bratislavskej zoo sa v poslednom čase rodí stále viac mláďat, slony však chýbajú
FOTO - TASR
Slony nie sú
Bratislava totiž slony nemá, nie sú pre ne priestory. Hnoj od nosorožcov je podľa riaditeľky podobne kvalitný. „Má podobné zloženie ako ten sloní. Takže zvažujeme, že sa do toho pustíme,“ tvrdí Šavelová.
Či budú mať záhradkári záujem, je otázne.
„Asi pred rokom, alebo dvoma sa na nás obrátilo závodisko v Petržalke, že ponúkajú za odvoz, teda zdarma, konský hnoj do záhrad, tak sme to medzi ľudí dostali a nebol o to veľký záujem,“ hovorí Juraj Korček, tajomník Slovenského zväzu záhradkárov.
Problémom však podľa neho je, že záhradkárov je stále menej. „V roku ´89 bol počet 220 tisíc, dnes máme po celom Slovensku 84 tisíc členov,“ tvrdí.
Záhradkári môžu zatiaľ trus v bratislavskej zoo dostávať za odvoz
FOTO SME - ARCHÍV
Radšej majú kravský trus
V posledných mesiacoch existenciu záhradkárov podľa neho skomplikovala aj zmena záhradkárskeho zákona. Od marca musia platiť za prenajatú pôdu trhové ceny. Zmenu vyvolal rozsudok Európskeho súdneho dvora. Ak má však záhradkár platiť vysokú cenu, svoje hobby si radšej rozmyslí.
Drahé je aj hnojivo v obchode, preto podľa Korčeka mnohí hnoja sušeným kravským trusom, alebo si vyrábajú kompost. Či by ich teda prilákal čerstvý nosoroží trus, zatiaľ jasné nie je.
Aj v Prahe je zatiaľ predaj „produktu“ menší ako produkcia slonov. „Každý z našich slonov vyprodukuje za deň zhruba 140 kilogramov trusu. Do predaja teda zďaleka nejdú všetky naše zásoby,“ dodala hovorkyňa zoo Praha.
Každý z troch pražských slonov denne zožerie asi dva metráky konárov, korienkov alebo trávy. Pretože ich trávenie je rýchle a nie príliš dokonalé, produkujú kvalitný trus.
FOTO - ZOO PRAHA