SME

V parkoch sa v lete cvičí

Rôzne varianty jogy, pilates a tai-či si možno vyskúšať v prírode a väčšinou zadarmo. Stačí prísť a mať chuť si zacvičiť. Pokračovať možno na jeseň v kurzoch.

ILUSTRAČNÉ FOTOILUSTRAČNÉ FOTO (Zdroj: JOGA PRI KUCHAJDE)

BRATISLAVA. Skupinky cvičencov v sadoch a parkoch nie sú v Bratislave ničím novým. V Sade Janka Kráľa, v Medickej záhrade či v Horskom parku sa cvičí počas letných mesiacov už niekoľko rokov.

Postupne si skupinky cvičencov rozkladajú karimatky aj na ďalších miestach a cvičenie do svojho programu zaraďujú aj prevádzkovatelia mestských pláží a mestské časti v rámci letného programu svojich kultúrnych centier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cviky pre telo aj myseľ

Cvičia sa najmä joga, tai-či, pilates, strečing a ich rôzne kombinácie či odvodeniny. Sú to pomalé formy cvičenia, ktoré okrem rozvoja telesnej schránky kladú dôraz aj na hlbšie uvedomovanie si vlastného tela, prácu s dychom a koncentráciu. Možno ich zahrnúť pod spoločnú hlavičku body & mind – telo a myseľ.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším ich spoločným znakom je, že nepotrebujú okrem nejakej podložky žiadne športové náradie ani hudobný sprievod. Karimatku je dobré mať so sebou, ale kto nemá, tomu ju na väčšine miest požičajú.

Väčšina hodín je zadarmo a pridať sa môže naozaj ktokoľvek. Lektori tomu prispôsobujú aj zostavy tak, aby sa mohli chytiť aj úplní začiatočníci a cvičenci rôznych vekových a váhových kategórií. Niekde cvičí päť-šesť ľudí, inde desať, na niektoré hodiny, najmä keď je pekne, si príde zacvičiť aj niekoľko desiatok ľudí.

medicka_res.jpg

V Medickej záhrade sa obvykle cvičí vonku, v daždi v stane. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Pridať sa môže každý

Cvičenia vonku fungujú aj ako prezentácie. Neznamená to však, že sa cvičí menej dôkladne. „Lekcie sú reálnym hodnotným cvičením,“ hovorí Martin Ďuriš, jeden z inštruktorov jogy na Kuchajde. Potvrdzuje to aj lektorka jogy z Magio pláže Petra Izakovičová a dodáva, že hodiny sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Komu cvičenie sadne, pokračuje potom v niektorom zo štandardných kurzov. Tie už bývajú rozdelené podľa úrovní a platí sa za ne.

Limitujúcim faktorom je, samozrejme, počasie. Keď je tak ako počas uplynulých dní, cvičenie sa nekoná. To ale neprekáža cvičeniam jogy pri čajovni v Medickej záhrade. „Teplota na cvičenie je vždy dobrá,“ hovorí Vlado Wagner zo štúdia jogy Asána. Neprekáža ani dážď, keď prší, cvičenci sa presunú do stanu.

Okrem body & mind budú vonku v Medickej záhrade aj lekcie základov sebaobrany, a na T-com pláži sa pravidelne cvičí aj tae-bo.

Kde sa cvičí

Cvičenie trvá obvykle 60 minút, treba byť vhodne oblečený a obutý a mať so sebou vodu.

Joga na Kuchajde: ut a št: 18.30

Tai-či v Horárni ut: 7.30 , str: 20.00.

SkryťVypnúť reklamu

Medická záhrada

Tai-či-čuan 1. 8.; 4. 8.; 8. 8. a 9. 8. o 17.00

3. 8.; 10. a 11. 8. o 10.00

Hathajoga 2. 8. o 10.00 a 17.00

Pilakalajoga 9. 8. a 16. 8. o 10.00; 11. 8. a 18. 8. o 17.00;

Joga 15. 8. o 17.00; 18. 8. o 10.00

Sebaobrana 22. 8. a 25. 8. o 17.00

Joga (dôraz na duševnú dimenziu jogy)

10., 12., 24. a 26. 8. od 9.00 do 10.00

8., 10., 22. a 24. 8. od 18.00 do 19.30

Cvičenie na Magio pláži

joga (po, str, pia, ne)

tae-bo (ut, štv, so).

Po – pia o 17.00, so, ne o 16.00.

Joga na pláži pod Ufom : so, ne od 9.30 do 10.30

Pridať sa môže každý, kto má čas a chuť

Vzduch, svetlo, tráva, vtáčí spev, ranná rosa, podvečerný chladivý vánok. Všetko toto človek málokedy stihne vnímať. Joga alebo tai-či-čuan umožní zladiť sa so sebou samým, s prírodou a odbúrať stres, o zdravotných účinkoch dlhodobejšieho cvičenia ani nehovoriac.

Cvičenia bývajú ráno alebo podvečer, možno si tak zacvičiť cestou do práce alebo naopak, po pracovnom dni. V Novom Meste a Starom Meste to ľuďom umožňujú samosprávy v rámci letného kultúrneho programu.

Joga

Lekcie jogy sú v Medickej záhrade od mája dvakrát denne niekoľko dní v týždni.

„Ráno si zvykli chodiť najmä študenti a mladí ľudia, hovorí lektor jogy Vlado Wagner. „Cvičíme jogu vhodnú aj pre začiatočníkov, podobnú hathajoge, ale dôraz kladieme na duševnú dimenziu jogy. Keď je chladno, dáme si viackrát zostavu pozdrav slnku. Snažíme sa aj o aktívnu vnútornú účasť v podobe všímavosti, napríklad pozorujeme stromy.“

Hathajogu, pre zmenu pri vode, predcvičujú dvaja inštruktori so skúsenosťami z Indie v areáli Kuchajdy. Ako informovali z mestskej časti Nové Mesto, ktorá program na Kuchajde organizuje, zacvičiť si podvečer chodievajú najmä ženy. V zostavách sa striedajú dynamické a statické časti a náročnosť sa prispôsobuje zloženiu účastníkov. Cvičí sa na tráve. Väčšinou tu cvičí 20 – 40 ľudí.

Na Magio pláži sa cvičí každý deň, striedajú sa joga a tae-bo. Väčšinou cvičí podľa lektorky jogy Petry Izakovičovej okolo 10 – 20 ľudí a cviky sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Treba byť len vhodne oblečený v niečom, čo nebráni voľnému pohybu. „Joga sa cvičí naboso, tae-bo v teniskách,“ pripomína lektorka.

Organizátori väčšinou zapožičajú cvičencom, ktorí nemajú vlastnú podložku na cvičenie, karimatku zadarmo. Stačí sa tak dostaviť vo vhodnom oblečení a obutí.

V rámci letných cvičení pod stromami v Medickej záhrade si možno zacvičiť aj kombinovanú zostavu z cvikov z pilates, kalanetiky a jogy. „Sú v tom aj kondičné a posilňovacie cviky, na záver cvičenia je relaxácia,“ hovorí lektorka Anna Repková. Na cvičenie si treba doniesť uterák.

Tai-či-čuan

Tai-či-čuan je podobne ako joga dlhodobá a mnohoúrovňová záležitosť. Po niekoľkých lekciách nebude skupinka začiatočníkov predvádzať zostavy ako seniori v parku niekde v Pekingu, ale najzákladnejšiu zostavu, niekoľko krokov, dýchanie a základné princípy zvládnu.

Naučiť sa to možno počas leta v Medickej záhrade alebo v Horskom parku. „Cvičebné zostavy sú rôznej úrovne, jednoduchšie statické formy sa dajú zvládnuť už na prvom cvičení,“ hovorí Jarka Welterová, ktorá vedie tai-či po celý rok v Horárni.

V Medickej záhrade predcvičuje tradičný štýl chen taiči čuan lektorka Mária Bakošová. „Počas tých dvoch týždňov aspoň v náznaku možno zacítiť esenciu tai-či na vlastnom tele,“ hovorí. „Budeme sa zaoberať základnými krokmi, technikou 'navíjania hodvábu' a pomalým uplatňovaním základných princípov v krátkom priestorovom cvičení,“ vysvetľuje.

Dobre sa cvičí vo voľnom oblečení, obuv musí byť pevnejšia. „Tai-či je síce pomalé čo do dynamiky, ale rozhýbe sa celé telo, takže oblečenie by malo byť také, aby umožnilo dobre sa ponaťahovať a ísť aj do drepu. Nedá sa cvičiť v šľapkách, treba mať obuv, ktorá nepadá z nôh,“ dodáva Welterová.

Čo teda môže dať cvičenie vonku? „Nemusí ísť len o cvičenie, po ktorom sa človek cíti dobre telesne, ale dá mu aj nové vnímanie sveta,“ uzatvára Wagner.

Cvičenie pri mori: teplo zaťaží, vzduch odľahčí

Cvičenie vonku môže byť aj hlavnou náplňou dovolenky pri mori.

BRATISLAVA. Ráno o 8.30 zapína trénerka hudbu a dve desiatky žien začínajú cvičiť prvú dennú dávku. Ďalšia hodinovka bude podvečer, po 17. hodine. Medzitým si robia účastníčky pobytu v Chorvátsku vlastný program s rodinou.

„Nie je to dril,“ hovorí Zuzana Leňová Botková. „Cvičí, kto chce a kedy chce. Niekomu vyhovuje viac ráno, iným večer. Dvakrát denne musím cvičiť iba ja,“ vysvetľuje. Cvičebné pobyty pri mori vedie už osem rokov, z posledného sa vrátili koncom júna.

Cvičia na terase, striedajú rôzne cviky z aerobiku, posiľňovanie, body–ballance, všetko s hudbou. Po cvičení nasleduje strečing. „Na cvičenie musí byť pevná podložka, nemôžeme cvičiť priamo na pláži,“ vysvetľuje lektorka.

Pri mori sa cvičí ľahšie vďaka vlhkému vzduchu, na druhej strane náročnosť zvyšujú vysoké teploty. Preto sa cvičí ráno a večer.

Pitný režim, ktorý je dôležitý pri každom cvičení a najmä v lete, je pri fyzickej námahe v teplejšom podnebí obzvlášť dôležitý.

„Obvykle to netreba nikomu pripomínať, telo si žiada zvýšený príjem tekutín samo,“ hovorí trenérka.

Strava je kapitola sama osebe. „Mali sme polpenziu a výber jedál bol veľmi slušný,“ povedala Beata Kratochvílová, jedna z účastníčok pobytu.

Keďže sa pri organizovaných zájazdoch treba prispôsobiť ponuke kuchyne, je dobré zistiť si, aká je na mieste ponuka.

(vju)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 689
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 009
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 659
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 625
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 861
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 731
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 818
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu