BRATISLAVA. Roky žili v bytoch, ktoré po roku 1989 vrátil štát ich pôvodným majiteľom. Teraz ich čaká sťahovanie, o ktorom sa roky len hovorilo.
Reč je o obyvateľoch bytov v reštituovaných domoch. Regulované nájomné, ktoré obmedzovalo práva majiteľov domov, pomaly končí. Reštituenti bytov a domov Slovensko pre regulované ceny zažalovali, na čo štát reaguje aj novým zákonom.
Na Slovensku je 923 takýchto bytov. Najviac z nich, až 706, je v Bratislave.
Tá však nemá byty pre tých, ktorí nebudú môcť platiť trhové nájomné. Práve vlani vyšlo najavo, že mesto roky rozdeľovalo svoje byty za nejasných podmienok celebritám, politikom.
Pomôcť mestu musí štát HLAVNÉ TERMÍNY 15. september 2011
začne platiť zákon; odvtedy budú môcť prenajímatelia jednostranne zvýšiť mesačné nájomné raz ročne o 20 percent. 31. marec 2012
termín, dokedy budú môcť majitelia vypovedať nájom bytu bez uvedenia dôvodu, výpovedná lehota bude rok. 30. september 2012
termín, dokedy musia nájomníci požiadať obec o náhradný byt, dostať ho majú do konca roku 2016. rok 2017
termín, kedy musia nájomníci uvoľniť byty.
Bratislava potrebuje peniaze od štátu, aby vedela zabezpečiť náhradné byty pre ľudí z reštituovaných domov, priznáva primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). „Problém sme nespôsobili my, štát nám ho posúva, no ak nám nedá pomocnú ruku v podobe financií, tak to nie sme schopní zvládnuť.“
Vláda dotáciu pre náhradné bývanie odhadla na takmer 73 miliónov eur. Ministerstvo financií tvrdí, že ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja o vyčlenenie extra peňazí zatiaľ nežiadalo.
V bytoch s regulovaným nájomným žijú prevažne starší ľudia, väčšina v Starom Meste. Staromestský hovorca Tomáš Halán povedal, že podľa zákona má náhradné ubytovanie zabezpečiť obec, ktorou je mesto.
Ftáčnik vraví, že problém musia riešiť viacerými cestami. „Nedá sa to zvládnuť len výstavbou nájomných domov, to by trvalo roky."
Samospráva sa chce inšpirovať aj Brnom, kde mesto kúpilo hotové byty, ktoré používa ako nájomné. Treťou možnosťou podľa Ftáčnika je vykúpiť podiely súkromníkov v reštituovaných domoch, kde má mesto nejaký podiel. Byty by mesto za pomernú časť predávalo obyvateľom.
Bratislava má dnes 950 náhradných bytov, no sú obsadené.
Obavy nájomníkov Ministerstvo dopravy vyrátalo, že na zabezpečenie náhradných nájomných bytov na Slovensku treba 72,7 milióna eur. Peniaze zatiaľ nevyčlenili. „Budú v plnom rozsahu zabezpečené zo štátneho rozpočtu podľa konkrétnych požiadaviek miest a obcí v rokoch 2012 - 2016,“ tvrdí ministerstvo.
Nájomníci zo združenia Právo na bývanie však nechcú čakať na stavbu mestských bytoviek. Uvítali by radšej odškodné, aby si byt našli sami.
„Najmä pre starších ľudí bude takéto sťahovanie na miesto, ktoré im bude z úradnej moci určené, psychicky náročné a odrazí sa na ich zdraví,“ tvrdí Kristián Straka zo združenia, ktorý dúfa, že prezident zákon vráti.
„Zákon nie je dobrý, ale sme radi, že aspoň niečo prišlo po 20 rokoch,“ hovorí Karol Spišák z Občianskeho združenia vlastníkov nehnuteľností s regulovaným nájomným. Prekáža im, že nájomné v reštituovaných bytoch, kde žijú pôvodní nájomníci, môžu zdvíhať len postupne. „Stometrový byt sa prenajíma za sto eur, pričom trhové nájomné by bolo 800 až 900 eur.“
Majitelia navrhovali, nech sa regulované nájomné zruší jednorazovo. Nájomcov by v bytoch nechali dožiť, ak by im rozdiel v cene doplatil štát. Parlament však rozhodol, že rozdiel bude preplácať len v období, kým pre nájomníka nenájde nový byt obec.
Nové pravidlá budú platiť na jeseň. Zákony o deregulácii nájomného a dotáciách na náhradné nájomné byty v stredu podpísal prezident. Urobil tak aj napriek tomu, že združenie nájomníkov ho žiadalo, aby ich nepodpísal.
Sto sťažností majiteľov Združenie majiteľov podalo na Európsky súd pre ľudské práva piatu hromadnú žalobu, pričom každá z nich združuje asi dvadsiatku ľudí. Žiadajú odškodné 50-tisíc eur na osobu aj doplatenie rozdielu medzi regulovaným a trhovým nájomným, ktoré siaha do niekoľkých desiatok miliónov.
Šancu majú. Štrasburg v podobnom prípade rozhodol v prospech istej Poľky. Štát jej zaplatí 52 500 eur a musí aj zmeniť zákony.
FOTO - ARCHÍV SME
Ako regulované nájomné vidí reštituent si prečítajte tu.
Nájomníčka: Sme tu z toho všetci chorí.
Byty si opravili za vlastné a teraz hrozí, že skočia na ulici. Nájomníci zreštituovaného domu.