Primátor chce zaviesť Protikorupčné minimum. Podnety majú posielať ľudia mailom.
BRATISLAVA. Na bratislavskom magistráte by sa veci už nemali dať vybaviť len vďaka známostiam či odloženým obálkam s peniazmi, povedal primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Z korupcie tak verejne obvinil predchádzajúce vedenie magistrátu a úradníkov. Priame dôkazy mu však chýbajú.
„Nemám také podnety, aby sa mohlo začať trestné konanie,“ vraví Ftáčnik.
Dnes v súvislosti s bývalým vedením mesta prebiehajú dve konania, vyšetrujú tichu privatizáciu Bratislavskej vodárenskej a kauzu PKO. V oboch figuruje niekdajší primátor Andrej Ďurkovský (kedysi KDH).
Obviňovanie minulých Opatrenia mail pre obyvateľov korupcia@bratislava.sk; zverejňovanie stanovísk mesta k výstavbe; zápisníc z komisií; zverejňovanie dotácií, kto koľko dostal zverejňovanie pridelenia nájomných bytov a miest v domove v dôchodcov; primátor sľubuje postihy úradníkov, zavedenie etického kódexu pre zamestnancov; mesto už zmenilo napríklad pravidlá pre prideľovanie bytov
Milan Cílek bývalý Ďurkovského námestník, ktorý mal na magistráte na starosti financie, hovorí, že on sa s podplácaním nestretol. „Neprichádzal som do styku s úradníkmi,“ vraví. „Teraz je páčivé hovoriť o korupcii predchádzajúceho vedenia.“
O úplatkoch sa počas minulej vlády v meste hovorilo napríklad v súvislosti so stánkami na vianočných trhoch, kde každoročne dostali miesto na predaj len tí istí stánkari.
Ďurkovský sa bránil tým, že o predajcoch rozhodovala komisia. Tú však menoval on.
Na úradníkov mailom Ftáčnik chce proti korupcii bojovať zavedeným takzvaného Protikorupčného minima, pri jeho tvorbe vychádzal z odporúčaní Transparency International Slovensko.
„Dokument sa síce volá minimom, no má 80 opatrení v dvanástich oblastiach,“ hovorí primátor.
Vďaka ním sa má Bratislava stať jedným z najtransparentnejších miest na Slovensku. Doteraz bola napriek obvineniam z korupcie v hodnotení Transparency na ôsmom mieste.
Ftáčnik sľubuje väčšiu kontrolu riadenia mesta obyvateľmi. Ak sa ľudia stretli na magistráte s korupciou či nezákonným postupom úradníkov, majú na to primátora upozorniť mailom.
Začať má fungovať špeciálna adresa korupcia@bratislava.sk, kde má mať prístup len Ftáčnik a šéfovia politických klubov, ktorí by kontrolovali samotného primátora.
K protikorupčným opatreniam, ktoré už Ftáčnik spustil, patrí napríklad zverejňovanie stanovísk mesta k výstavbe. V minulosti bývali často utajované.
Majetok poslancov Dokument minima musia Ftáčnikovi schváliť mestskí poslanci. Predložiť im ho chce v septembri. Niektoré opatrenia z neho sa týkajú aj samotných poslancov, ide napríklad o zverejnenie kontaktných údajov či majetkové priznania.
Ľavicový Ftáčnik je však optimistický, verí, že ho zastupiteľstvo, kde má väčšinu pravica, podporí. „Nečakám dramatické pripomienky,“ dodal primátor.
Protikorupčné minimum 2010
1. Nakladanie s verejným majetkom
2. Personálna politika
3. Politika participácie verejnosti na rozhodovaní miestnej samosprávy
4. Politika prístupu k informáciám o fungovaní miestnej samosprávy
5. Etická infraštruktúra a konflikt záujmov
6. Mediálna politika
7. Politika územného plánovania a politika stavebného úradu
8. Rozhodovanie o prideľovaní dotácií/grantov
9. Politika transparentnosti v právnických osobách zriadených a založených samosprávou
a obchodných spoločností, v ktorých má samospráva väčšinový podiel
10. Politika verejného obstarávania a politika zabezpečovania služieb
11. Pravidlá transparentného rozpočtovania a informovania verejnosti o rozpočte
12. Politika prideľovania bytov a miest v sociálnych a predškolských zariadeniach, ktorých
zriaďovateľom je samospráv
Zdroj: Transparency International Slovensko
Viac pozri tu