
Rudolf Dočolomanský zo Svätého Jura sa snažil pred svojou smrťou nad dedinou urobiť vinohradnícky skanzen. Vidieť v ňom všetky spôsoby pestovania viniča, najstaršie odrody majú cez tisíc rokov. Ako hovorí predseda svätojurského spolku Adolf Schwanzer (na fotografií), vinári urobia všetko preto, aby sa skanzen zachoval. FOTO SME - ANDREA HAJDÚCHOVÁ
Členstvo v Európskej únii ovplyvnilo produkciu vína vo vinárskych veľmociach, ako je Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Vstupom do únie boli krajiny nútené zredukovať plochu vinohradov. „Tretie krajiny, ktoré nie sú členmi únie, sa venovali výsadbe nových vinohradov, zvyšovali produkciu a zvyšovali konkurenciu na svetových trhoch,“ povedal Georges Dutruc Rosset, generálny riaditeľ Medzinárodného úradu pre vinič a víno (Office International de la Vigne et du Vin – OIV).
Okrem zvýšeného konkurenčného prostredia vo svete výrobcov v spomínaných vinárskych krajinách postihol ďalší nepriaznivý jav – znižovanie spotreby vína na domácom trhu. Ako povedal Georges Dutruc Rosset, víno vytláča sóda, kokakola a všeobecne bublinkové nápoje hlavne u mladej populácie.
Cieľom vinárov v budúcnosti je preto poskytovať kvalitnejšie vína ako doteraz a ovplyvniť spotrebu u tzv. príležitostných spotrebiteľov – turisti, nepravidelní návštevníci reštaurácií. Okrem dosiahnutia vyššej kvality, ktorú chcú výrobcovia dosiahnuť využívaním vedeckých poznatkov z pestovania hrozna a výroby vína, plánujú spotrebiteľom ponúknuť širokú paletu špecifických vín.
Slovensko je medzi vinárskymi krajinami malým členom. Aby dostatočne nasýtilo domáci trh s vínom, dováža sa stále viac cudzokrajných vín. Celkom na Slovensku máme 25-tisíc hektárov viníc, napríklad Španielsko má asi jeden milión hektárov. Aj napriek tomu, nás zahraničie vníma ako partnerov s bohatou vinárskou tradíciou. Vo svete sa presadzujeme so značkou Tokaj. (dro)