BRATISLAVA. Workshopom Čaro japonskej kuchyne sa začal dnes Japonský týždeň v Bratislave (25.-31.7.). Krajina vychádzajúceho slnka sa ním prvýkrát zapojila do programu festivalu Bratislavské kultúrne leto a Hradné slávnosti.
"V rámci Japonského týždňa bude bubenícka šou i čajový rituál," informoval riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Vladimír Grežo.
V programe je aj atraktívne tepanie sôch z ľadu, ktoré bude v stredu popoludní na Hlavnom námestí tvoriť kuchár Veľvyslanectva Japonska v SR Shoichi Sato. Čajový obrad podľa pravidiel školy Omotesenke na rovnakom mieste predvedie v sobotu majsterka čajového obradu Somei Führmann, ktorá od roku 1996 žije v Rakúsku a venuje sa výučbe čajového obradu.
Záujemcovia o japonské tradície môžu spoznať umenie origami, šachovú hru Šógi s viac než tisícročnou tradíciou, absolvovať workshop hry Go s členmi Go Klubu 361, aj na tradičnom japonskom hudobnom nástroji, ktorý povedú manželia Lucia a Marcos Shimabukuro. Posledné dve podujatia budú hudobné.
Po sobotnej večernej bubnovej šou v podaní japonsko-maďarskej skupiny z Budapešti Kiyo-Kito Taiko týždňový program uzavrie v nedeľu klavirista Motoki Hirai v koncertnej sieni Klarisky.
Podujatia organizuje Veľvyslanectvo Japonska v SR v spolupráci s BKIS.
Program Japonských dní v Bratislave
- 27. 7., streda, 15.00 - 18.00 Hlavné námestie, vstup bezplatný
Tepanie sôch z ľadu (pán Shoichi Sato)
Pán Shoichi Sato je kuchárom veľvyslanectva Japonska v SR a svoje umenie tepania sôch z ľadu s úspechom predviedol bratislavskému publiku už počas Bratislavského kultúrneho leta 2009 na Hlavnom námestí v Bratislave.
Origami workshop s p. J. Jarošom, prezidentom Slovenskej origami spoločnosti. Doc. Jaroslav Jaroš je pedagógom na fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Je najvýznamnejšou osobnosťou venujúcou sa umeniu origami na Slovensku, je nadšeným propagátorom umenia origami.
Šógi (jap. šach) workshop s p. A. Skalným a členmi Slovenskej asociácie šógi. Sógi je dosková hra s viac než tisícročnou tradíciou. Aj dnes je šógi v Japonsku mimoriadne populárne
- 30. 7., sobota , Hlavné námestie, vstup voľný
14.00 - Tradičný japonský čajový obrad podľa pravidiel školy Omotesenke v podaní pani Somei Führmann, majsterky čajového obradu.
19.00 - Kiyo-Kito Taiko - vystúpenie maďarsko-japonskej bubeníckej skupiny z Budapešti.
- 31. 7., nedeľa, 19.00, Koncertná sieň Klarisky. (Vstup bezplatný)
Motoki Hirai – klavírny koncert. Klavírista a skladateľ Motoki Hirai sa narodil v umeleckej rodine v Tokiu v roku 1973 (otec Takeichiro Hirai je uznávaný violončelista a starý otec Kozaburo Hirai známy hudobný skladateľ). Študoval na univerzite Keio a na Royal Academy of Music v Londýne. Skomponoval diela pre viacerých medzinárodne uznávaných umelcov, skladá aj filmovú hudbu.