BRATISLAVA. Výstava Prezliekanie v čase, ktorú otvoria 1. augusta bude zahŕňať expozíciu tradičného ľudového textilu a súčasného odevného dizajnu Nórska a Slovenska.
"Je to skvelá príležitosť učiť sa jeden od druhého, čo sa týka tradície a kultúry, a takisto sa jeden druhým inšpirovať," komentovala projekt v bunade odetá Trine Skymoen, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku.
Ako ďalej na stretnutí s médiami uviedla, národné odevy sú v Nórsku veľmi populárne a nevychádzajú z módy. "Máme takmer 200 rôznych druhov bunadov z rôznych regiónov. Ich tradícia sa datuje do 19. storočia, do obdobia národného romantizmu," doplnila Skymoen.
Bunady sa nosia aj v Martine
Nóri svoj štylizovaný kroj, ktorého výroba trvá približne jeden rok, nosia na slávnostné príležitosti. Ručne vyšívané bunady z vlny a ľanu ich zdobia na oslavách, svadbách, krstinách alebo konfirmáciách. Ako poznamenala Skymoen, oblieka sa do nich aj takmer 300 nórskych študentov v Martine. "Každý rok 17. mája tam slávime náš Deň ústavy a študenti si ho pripomínajú tým, že nosia bunady."
Okrem kolekcie nórskych štylizovaných krojov výstava prinesie 15 slovenských ľudových odevov zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby.
Predvedú sa dizajnéri inšpirovaní folklórom
"Reprezentujú veľmi rôznorodé regióny. Kroje sú veľmi špecifické v materiáloch, farebnosti, v tvaroch a formách," povedala Adriena Pekárová, kurátorka výstavy.
Svoj spôsob hry s krojom na nej predvedú aj mladí slovenskí dizajnéri, ktorí svojimi odevmi inšpirovanými tradíciou, ponúkajú jednu z možných ciest návratu ku kroju na Slovensku.
Výstava Prezliekanie v čase potrvá do 20. októbra. Ide o spoločný slovensko-nórsky projekt, ktorý približuje tradičný ľudový textil a súčasný odevný dizajn. Výstavu pripravilo Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva na Slovensku a Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).
Nórsky kroj z oblasti Trondhaimu. FOTO - WIKIPEDIA.ORG
Bunad z oblasti Kinsarvik. FOTO - WIKIPEDIA.ORG