BRATISLAVA. Bratislavská samospráva chce, aby sa občania podieľali na rozhodovaní o časti verejných peňazí. Bratislava sa tak stane prvým mestom na Slovensku, ktoré štartuje pilotný projekt participatívneho rozpočtu.
Otestujú to na jeseň
Ako dnes uviedol primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik, mesto plánuje v septembri odštartovať pilotný projekt, na ktorý bude vyčlenená štartovacia suma 10- až 20-tisíc eur, keďže v tomto roku je mesto v zlej finančnej situácii.
Suma by sa postupne mala zvyšovať. S poslancami sa dohodol, že do roku 2014 by mali Bratislavčania rozhodovať o jednom percente rozpočtu ročne. O peniazoch totiž nakoniec rozhodnú poslanci, ktorí budú návrhy na ich použitie schvaľovať.
Podľa Ftáčnika je participatívny rozpočet dobrý na to, aby samospráva dala ľuďom šancu zúčastniť sa na spolurozhodovaní počas celého volebného obdobia, nielen raz za štyri roky. Ftáčnik chce, aby boli občania aktívni počas celých štyroch rokov a vyskúšali si, aké ťažké to majú poslanci, ktorí majú veľa cieľov, ale málo prostriedkov.
Začnú prednáškami
Ako uviedol Peter Nedoroščík z neziskovej organizácie Utopia, ktorá s projektom prišla, od augusta by mali byť na magistráte verejné prednášky a verejné prezentácie o jednotlivých aspektoch participatívneho rozpočtu. Koncom septembra by mal byť hotový už manuál v elektronickej, prípadne knižnej verzii.
Nezisková organizácia Utopia momentálne oslovuje jednotlivé občianske združenia alebo aktívnych občanov a vytvorila niekoľko tematických komunít, pre ktoré pripravuje sériu workshopov. Nezisková organizácia, ktorá projekt financuje z grantu, počíta s vytvorením piatich tematických okruhov, v ktorých nebude chýbať životné prostredie či život seniorov.
Do jednotlivých tematických komunít sa môžu zapojiť aj občania prostredníctvom internetovej stránky pr.bratislava.sk. V septembri by malo byť verejné stretnutie zamerané na prezentáciu projekov, kde by sa mali vybrať najlepšie projekty. Informovať o výsledkoch pilotného projektu by malo vedenie mesta mestské zastupiteľstvo v októbri, prípadne v novembri.
Vo svete to funguje
Participatívny rozpočet uplatňujú v rôznych mestách po celom svete, Lisabone, Seville, Bonne, Hamburgu i Paríži. Prvým bolo Porto Allegre, jednom z najväčších brazílskych miest, kde dokážu takto rozdeliť aj celý rozpočet. "Rozdeľujú momentálne sto percent," hovorí Gabriel Lachmann z Utópie.
"Množstvo ľudí, ktorí v Porto Allegre participuje na rozpočte, sa hýbe medzi 11 až 15 percent," tvrdí. Podľa neho prieskumy verejnej mienky ukázali, že 1,5 milióna obyvateľov mesta túto skupinu považuje za legitímnu na rozhodovanie.
(him)
Autor: him