BRATISLAVA. Bratislavské Staré Mesto je podľa Transparency International Slovensko (TIS) najtransparentnejšou samosprávou. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii starostka mestskej časti Tatiana Rosová. Podľa nej získala mestská časť v hodnotení 99 bodov zo sto.
V rebríčku samosprávnych úradov bolo kladne hodnotené najmä to, že Staré Mesto zverejňuje informácie o zmluvách a faktúrach nad rámec zákona. Je tam podstatne viac údajov, ktoré si občan môže prehľadne skontrolovať siedmimi kritériami. Môže si vytriediť informácie napríklad podľa názvu firmy, IČO alebo finančnej čiastky.
Úloha zverejňovať objednávky, zmluvy a faktúry stála pred mestskou časťou podľa starostky ako celkom nová. „Fungovali sme s neuveriteľne pomalým a veľmi drahým internetom na dávno odpísaných počítačoch,“ tvrdila Rosová.
Stanovisko Transparency International Slovensko
BRATISLAVA. V článku je niekoľko zásadných nepresností súvisiacich s predmetom prieskumu, informovalo denník SME Transparency International Slovensko.
„Staré Mesto najlepšie zverejňuje zmluvy na internete podľa júlového prieskumu a jeho metodiky. Žiadna iná interpretácia, týkajúca sa celkovej transparentnosti samosprávy sa z rebríčka vyvodiť nedá,“ upozorňuje na formulácie agentúrneho spravodajstva Matej Kurian, programový koordinátor Transparency International Slovensko.
Zároveň pripomína, že zákon nestanovuje formu zverejnenia údajov v zmluvách a faktúrach. „Hovoriť preto o tom, že Staré Mesto zverejňuje informácie o zmluvách a faktúrach nad rámec zákona, nemá výpovednú hodnotu". (vju)
Ako dopadli v prieskume TIS bratislavské samosprávy si môžete pozrieť tu.
Elektronický úrad
Mestská časť v tomto roku spustila bezplatné wi-fi zóny, novú internetovú stránku, možnosť platby kartou v pokladni na miestnom úrade a nedávno aj elektronický obecný rozhlas.
Mestská časť má ambíciu naplniť projekt do konca roka zavedením elektronických služieb pre občanov tak, aby prakticky celú svoju komunikáciu s úradom mohli viesť prostredníctvom internetu, od podania žiadosti až po zaplatenie poplatku.
"Chceme do konca tohto roka vybudovať elektronický úrad 21. storočia," uviedla. Systém podľa Rosovej umožní, aby občania sledovali vývoj svojich vecí na úrade.
Dobudovanie systému umožní aj také služby, ako napríklad upozornenie občana o nezaplatení dane za psa či nesplnený termín riešenia žiadosti. Jeho koncepcia zefektívni riadenie úradu, ktoré bude automatizované.
Systém upozorní
"Nemôže sa stať, že niekto zabudne zverejniť zmluvu, systém ho na to upozorní. Tiež sa nebudú dať robiť čiernoty," povedal vedúci kancelárie starostky Jaroslav Ježek. Zároveň dodal, že celý systém bude spravovaný z jedného serveru a všetko bude zálohované. Tým vraj nemôže nastať situácia, že po jeho spadnutí sa niečo stratí.
Mestská časť má tiež v pláne vybudovať elektronické zastupiteľstvo, čo by podľa starostky umožnilo flexibilnejšie narábanie s dátami a ušetriť desaťtisíce eur.
Je to lacnejšie
Celý systém elektronizácie úradu - teda zverejňovanie objednávok, zmlúv a faktúr, stoji mestskú časť podľa starostky 270 eur ročne.
Podľa vedúceho kancelárie starostky Jaroslava Ježka, ktorý je za elektronizáciu zodpovedný, technické prebudovanie systému je už teraz ekonomicky výhodnejšie. "Náklady sme znížili na polovicu," zhrnul finančné šetrenie Ježek.
Nižšie sú napríklad náklady na telefonovanie, ktoré je cez internet a nová koncepcia úradu umožní ďalšie ekonomické zvýhodnenie. To nastane aj pri zavedení elektronického zastupiteľstva, ktoré okrem úspory množstva papiera zjednoduší pripomienkovanie všeobecných záväzných nariadení poslancami.
Celkove sa zefektívni aj kontakt s občanmi, ktorí budú môcť jednoduchšie vybavovať žiadosti a poplatky. "Namiesto doterajších viacerých návštev úradu bude stačiť jedna, napríklad keď si prídu vybrať parkovaciu kartu," povedala starostka.