Pozemky, ktoré Bratislava za tie pod PKO ponúkne, sú zatiaľ neznáme. Kauza parku kultúry skončí podľa investora pravdepodobne na súde.
BRATISLAVA. September alebo október tohto roku, taký je podľa primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) termín, kedy by PKO mohlo opäť fungovať. Závisí to však od dohody mesta a firmy Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod mestskými budovami parku kultúry.
PKO na nábreží Dunaja dnes halí plot, budovy zatvorilo Henbury koncom minulého roku na základe listu bývalého primátora Andreja Ďurkovského (vtedy KDH).
Ten deň pred komunálnymi voľbami odstúpil od nájomnej zmluvy medzi mestom mestskou príspevkovou organizáciou Bratislavské kultúrne a informačné stredisko produkujúcou v budove akcie, čím prenechal PKO investorovi.
Dohoda skončila pri peniazoch VÝVOJ KAUZY 2005 – mestskí poslanci predali pozemky pod PKO; 2006 – mesto a Henbury uzavrelo zmluvu o spolupráci pri búraní; 2009 – Henbury začalo búrať 2011 – Henbury podalo na mesto tri žaloby; na konci roka sa končí platnosť búracieho povolenia.
O užívaní PKO hovoril primátor Ftáčnik už začiatkom marca. Mesto sa však s Henbury nedohodlo na peniazoch.
Firma, ktorá chce na nábreží stavať komplex River Park 2 aj s Novým PKO, akousi náhradou za terajší kultúrny stánok, požadovala za pozemky nájomné, ktoré Ftáčnik vyčíslil na 25-tisíc eur mesačne.
Teraz sa má vedenie mesta dohodnúť nielen na využívaní parku kultúry, ale aj na výmene pozemkov pod pekáčom.
Mestskí poslanci totiž na zastupiteľstve koncom júna rozhodli, že PKO chcú zachovať celé. Zaviazali primátora, aby s Henbury rokoval o výmene pozemkov pod parkom kultúry.
River Park pokračuje Firmy Henbury, ktorá má na PKO búracie povolenie platné do konca roka, sa pred rokovaním poslancov na možnú zámenu pozemkov nepýtal nikto. Či má tak rozhodnutie zastupiteľstva vôbec zmysel, je otázne.
Hovorkyňa Nového PKO Marta Bujňáková povedala, že rozhodnutie zastupiteľstva je v rozpore s platnou kúpno-predajnou zmluvou, ktorou Henbury pozemky získala.
„Možnou zámenou sa budeme zaoberať až v čase, keď nám mesto predloží konkrétnu ponuku,“ povedala Bujňáková. „Očakávame však od mesta serióznu a férovú ponuku, ktorá nebude iba v rovine politického vyhlásenia.“
Bujňáková priznáva, že ak k dohode medzi Henbury a mestom nepríde, skončí celá kauza na súde. „Sme presvedčení, že rozsudok bude v prospech výstavby dunajského nábrežia a Bratislava sa dočká projektu River Park 2.“
Henbury už podalo na mesto tri žaloby, požaduje v nich 30 miliónov eur.
Na otázku, či rokujú o mimosúdnom vyrovaní, Bujňáková odpovedala, že žaloby slúžia na ochranu súkromného majetku. „Sú našou jedinou možnosťou, ako to urobiť, ak mesto bude postupovať tak, ako doteraz. Napriek tomu veríme, že sa nám podarí nájsť kompromisné riešenie,“ hovorí.
Ftáčnik: Pozemky musia byť lukratívne
Primátor vraví, že ponúknuté pozemky budú na nábreží.
BRATISLAVA. Mesto ešte nevie, aké pozemky investorovi za výmenu plochy pod PKO ponúkne. „Vytypovanie pozemkov som zadal ako úlohu na magistráte,“ hovorí tri týždne po zastupiteľstve, kde sa o PKO rozhodovalo, primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).
„Predpokladám, že to budú pozemky medzi Starým mostom a Mostom Apollo, budú podobne zaujímavé alebo lukratívne,“ hovorí primátor. „Mali by byť na nábreží. Ak tá hodnota nebude stačiť, budeme musieť hľadať ďalšie.“
Keď pozemky mesto vyberie, pošle podľa Ftáčnika oficiálny list investorovi. „Chceme dať konkrétnu ponuku investorovi a budeme čakať na odpoveď.“
Okrem pozemkov pri Starom moste, hovorilo mesto aj o štátnych pozemkoch pod športovou halou a výskumným ústavom vodného hospodárstva v susedstve PKO. Túto možnosť však brzdia vzácne laboratória, ktoré sú v objekte.
Henbury má na PKO búracie povolenie platné do konca roku. Termín búrania závisí podľa investora od vývoja situácie.
Lucia Tkáčiková