SME

O letné aktivity detí sa v Senci starajú najmä súkromné školy

Centrum voľného času, ktoré ktoré by organizovalo denné tábory pre deti, v Senci chýba. S ponukou denných táborov prichádzajú najmä tamojšie súkromné školy.

SENEC. Letné prázdniny bývajú pre rodičov neľahkým obdobím. Deti majú dva mesiace voľna a rodičia stoja pred otázkou, kto na ne dohliadne. Treba tiež myslieť na to, aby sa nenudili.

Kto nemôže využiť pomoc starých rodičov, pre toho sú tu denné tábory a pobytové tábory, ktoré organizujú centrá voľného času, školy, kultúrne inštitúcie či charitatívne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z najstarších

V mestách sa prímestské tábory konajú najčastejšie pod taktovkou centier voľného času. To však v Senci chýba. Denné, ale aj pobytové tábory tu ponúkajú najmä súkromné školy, jazyková a umelecká.

SkryťVypnúť reklamu

Pobytový tábor tiež organizuje spevácky zbor Radosť. Podľa Františka Podolského, vedúceho zboru, je ponuka táborov v meste malá. Organizovanie pobytového tábora je tradíciou zboru už viac ako dvadsať rokov.

„Už roky rokúce sa to koná prvé dva júlové týždne,“ hovorí Podolský. Letný tábor je rozdelený do dvoch týždňových turnusov podľa veku. Minulý týždeň sa z tábora vrátili deti od šesť do 12 rokov. V sobotu nastúpila mládežnícka skupina od 12 do 15 rokov. Ako vedúci hovorí, záujem by bol aj o tri turnusy.

„Nemáme však toľko animátorov.“ Ľudia sa na letný tábor pýtajú už v januári. „Už to ani nikde nevyvesujeme,“ smeje sa Podolský. „Keď vo februári spustíme prihlasovanie, koncom mesiaca už máme plno.“

Tábora sa podľa Podolského zúčastňuje do 200 ľudí. Takmer polovicu tvoria členovia zboru Radosť. Zvyšok dopĺňajú ich kamaráti, známi či spolužiaci.

SkryťVypnúť reklamu

Túra, nočná hra aj blší trh

Tábor začína oddychovou nedeľou, kedy sú na programe loptové hry či bazén. V pondelok sa deti vydávajú na nenáročnú túru, ktorá trvá asi dve hodiny. Staršie deti už podľa vedúceho zboru absolvujú „šlapačku“. Cieľom bývajú zrúcaniny hradu Gýmeš či Inovec.

Utorok je vyhradený pre šport. Doobeda sa hrajú zápasy skupinových športov ako futbal, basketbal či vybíjaná. Poobede majú priestor športové disciplíny jednotlivcov.

V stredu hľadajú deti poklad. „Býva ním melón, dobre ukrytý niekde v tráve,“ prezrádza Podolský. Na popoludnie sú pripravené rôzne workshopy a tvorivé dielne. Štvrtok sa nesie taktiež v znamení tvorivosti. „Úlohou detí je vytvoriť niečo z lesného materiálu – ihličia, dreva, stromovej kôry,“ približuje vedúci zboru.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtok je zároveň dňom nočnej hry. „Mladšie deti pri nej sprevádzajú animátori,“ zdôrazňuje Podolský. Tábor zakončuje „blší trh“. „V rôznych súťažiach deti zbierajú falošné peniaze, ktoré na konci môžu vymeniť za hodnotné veci od sponzorov,“ vysvetľuje vedúci zboru.

Angličtina nie je prekážkou

Senecká súkromná jazyková škola má vo svojej ponuke tri denné tábory zamerané na výučbu anglického jazyka. Ako hovorí riaditeľka Jana Sarňáková, v porovnaní s jazykovými kurzami sú denné tábory najmä o zábave.

„Našim cieľom je, aby sa deti učili, no nevedeli o tom.“ Rodičia nemusia mať podľa riaditeľky žiadne obavy, ak sa dieťa dovtedy s angličtinou nestretlo. „Máme tu aj také deti, ktoré angličtinu nevedia, a rodičia sú prekvapení, ako sa chytajú.“

Najdlhšie, už päť rokov, organizuje škola denný tábor pre deti vo veku štyri až deväť rokov. O tento tábor je podľa Sarňákovej aj najväčší záujem. Minulý rok k nemu pribudli ďalšie dva. Jeden môžu navštevovať deti vo veku od štyri do šesť rokov.

Druhý tábor je určený pre 10 až 14-ročných. Jednotlivé tábory sa líšia svojou cenou. Tábor pre najmenších prebieha v priestoroch školy, ostatné sa odohrávajú v pastoračnom centre

Ako riaditeľka hovorí, voľné miesta ešte sú. „Pár detí by sme vedeli zobrať.“ Do táborov, ktoré škola ponúka, sa neprihlasujú len deti zo Senca ale aj z okolia. „Máme tu aj deti z Dunajskej Lužnej či Rovinky,“ hovorí Sarňáková.

Prihlásili ho do troch táborov

Tento rok začala denné tábory pre deti od päť do 15 rokov organizovať aj súkromná umelecká škola.

Záujemcovia si môžu vybrať spomedzi štyroch možností, ktorých súčasťou sú aj výlety, ktoré sa cenovo líšia. Rodičia môžu prihlásiť svoje dieťa aj na týždňový letný tábor, ktorý sa bude konať toto leto už po ôsmykrát. Zúčastniť sa dá aj jednodňových výletov.

Záujem o jednotlivé denné tábory je podľa riaditeľky Renáty Madarászovej vyrovnaný. „Trochu slabšie je na tom anglický tábor. Asi preto, že jeho súčasťou je cesta do zahraničia a deti zrejme nemajú vybavené pasy.“

Tri denné tábory sú tematicky rozdelené na pirátsky, farmársky a indiánsky. „Zapájame do nich najmä výtvarný odbor. Deti totiž v táboroch vyrábajú rôzne veci,“ hovorí riaditeľka. Aj tieto tábory využili deti z okolia. Podľa riaditeľky tvoria asi polovicu všetkých záujemcov.

Najobsadenejšie tábory má škola počas prvých dvoch augustových týždňov. „Jedno dieťa k nám rodičia prihlásili do troch táborov,“ spomína perličku riaditeľka.

NA TÁBORE MESTSKEJ POLÍCIE SA PREDVIEDOL AJ AMIGO

PEZINOK. Najpestrejšiu ponuku denných táborov má v Pezinku centrum voľného času. Počas celých dvoch mesiacov pripravilo centrum celkovo osem táborov.

Každý rok pripravujú nové tábory

Z toho sedem táborov je denných a trvajú päť dní. Ich cena je rovnaká. Pobytový tábor vyjde rodičov drahšie. Tábory sú určené väčšinou pre deti od sedem do 13 rokov. Jeden denný a pobytový tábor je však pre deti od deväť do 14 rokov. Dieťa je možné prihlásiť na maximálne dva tábory.

„Hneď v prvý deň vyvesenia sa nám zaplnili tri tábory,“ hovorí vychovávateľka Barbara Bizmayerová z centra. Najväčší záujem je zatiaľ o tábor, ktorý sa koná počas prvého augustového týždňa.

Každá pracovníčka vedie podľa jej slov dva tábory. O dvadsať detí sa starajú dve vedúce. „Pomáhajú nám aj traja dobrovoľníci,“ hovorí Bizmayerová.

Denné tábory majú rôzne zamerania. „Každý rok vymýšľame nové. Tábory nikdy nemáme tie isté,“ hovorí Bizmayerová.

Vyskúšali si aj bojové umenia

Minulý piatok sa skončil tábor, ktorý organizovala Mestská polícia Pezinok v spolupráci s občianskym združením Spoločne proti kriminalite. Išlo o športovo-náučný tábor, ktorý bol zameraný na žiakov tretích a štvrtých ročníkov základných škôl.

Okrem športových súťaží, tajuplného nočného pochodu, túry či opekačky, bol pre deti pripravený aj kurz sebaobrany a bojových umení či špeciálne policajné hry. Deti sa mohli zoznámiť aj s policajným psom Amigom. Súčasťou tábora tiež boli náučné programy na rozvoj motivácie, kreativity a komunikácie.

Žaneta Janečková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 132
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 729
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 126
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 830
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 573
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 387
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 258
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 334
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 000
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 928
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 209
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 151
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 055
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 661
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu