
Kompozičný šach je špecifický viacerými faktami. Za šachovnicou je iba jeden šachista (nie hráč), ktorý skladá šachovú skladbu. Používajú sa špeciálne pravidlá a navyše aj iné kamene. ILUSTRAČNÉ FOTO – INTERNET
Rovnaký názor má aj BEDRICH FORMÁNEK, prezident slovenskej i svetovej organizácie kompozičného šachu, ale aj vedúci krúžku, ktorý pôsobí v Ružinove už takmer 30 rokov.
Všeobecne známy je klasický šach. V čom je kompozičný iný?
„V hranom šachu hrajú dvaja hráči a snažia sa jeden druhého poraziť. V kompozičnom šachu sedí za šachovnicou jeden šachista (nie hráč) a skladá šachovú skladbu, podobne ako hudobný skladateľ vytvára hudobnú skladbu. Vymýšľa rozličné zaujímavé či estetické kombinácie. Riešitelia skladby riešia, alebo si ich iba prehrávajú pre radosť. Oba šachy majú spoločný základ, ale v kompozičnom sa navyše používajú aj iné kamene či modifikované pravidlá.“
Ako sa vytvára šachová skladba?
„Skladateľ začína na prázdnej šachovnici, ale vopred si zvolí, čo by chcel dosiahnuť, akú kombináciu vytvoriť, obmedzený je len danými pravidlami. Vytvorenú skladbu dostane riešiteľ v podobe diagramu, napríklad v novinách či na internete, obyčajne s výzvou na riešenie. Na kontrolu korektnosti skladieb sa dnes už bežne využívajú počítače.“
Kto sa venuje kompozičnému šachu?
„Zvyčajne sú to šachisti, ktorí sa prestali venovať hranému šachu, lebo oboje sa dá ťažko zvládnuť na potrebnej úrovni. Iste netreba mať špeciálne, napríklad matematické vzdelanie, chce to skôr dostatočnú dávku talentu a schopnosť kombinovať.“
Súťažíte medzi sebou?
„Áno, riešitelia i skladatelia samostatne. V riešení sa nedávno uskutočnili v Bratislave majstrovstvá Slovenska a traja najlepší postúpili na majstrovstvá sveta, ktoré budú začiatkom septembra v Slovinsku. V riešení nepatríme medzi úzku svetovú špičku, ale v skladaní sme svetovou veľmocou, dvakrát sme boli druhí na svetových majstrovstvách družstiev, v ktorých sa súťaží na vopred predpísané témy. Kompozičný šach má na Slovensku bohaté tradície, slovenská organizácia kompozičného šachu oslávila koncom júna 50 rokov trvania.“
Aké zázemie máme v Bratislave?
„Príležitostných riešiteľov je určite oveľa viac, ale aktívnych skladateľov máme približne tridsať. Každé tri týždne (už 29 rokov) sa schádzame na stretnutiach krúžku kompozičného šachu v Dome kultúry Ružinov a radi privítame aj nových záujemcov.“
PROKOP SLOVÁČEK