BRATISLAVA. Aká je hudba v oblasti Indonézie? Zistiť to môžete už dnes večer na Hviezdoslavovom námestí.
Od šiestej večer tu bude pódium patriť „gamelanu“ čiže orchestru, ktorý zahrá do tanca. Tvoria ho hudobníci, prevažne amatéri, z rôznych krajín.
V sobotu sa presunú na námestie Eurovei. Svoje gongy, rôzne xylofóny, bubny, bambusové flauty či rytmické drievka claves vezmú so sebou a rozoznejú sa tu o šiestej večer.
Vstup na obe hudobno–tanečné akcie je voľný.
Akcia je súčasťou mestského festivalu Kultúrneho leta.
Program piesní a tancov
Čo uvidíte a budete počuť dnes a zajtra?
Prvá skladba “Pembukaan” otvára vystúpenie. “Pembukaan” v indonézštine znamená “otvorenie”. Obecenstvu v skratke predstavia možnosti orchestra.
Nasledovať bude “Bapang Selisir” – tanec, ktorý privíta všetkých divákov a hostí. Tento tanec pochádza z Bali a má korene v starovekej dvornej hudbe “Semar Pegulingan” – je to gamelan, ktorý má vo svojom mene božstvo lásky (Semara). V predstavení je hudba adaptovaná pre gamelan “Gong Kebyar”. Tanec čerpá námet z klasického tanca “Legong”, ktorý tancovali veľmi mladé dievčatá a vyobrazuje postavy starých legiend.
Ďalšou skladbou je “Sekar Uled”, čo je v preklade kvitnúca húsenica. Hudba sa bude snažiť opísať, ako sa z húsenice stane krásny motýľ. Skladba je veľmi starého pôvodu a pochádza z pradávnej balijskej hudby “angklung”.
Špeciálne kvôli tejto skladbe budú umelci hrať aj na niekoľko bambusových “angklung” nástrojov.
Ďalšia skladba “Meditation” je prekvapujúcou fúziou tradičného indonézskeho gamelanu s typicky slovenskou fujarou. Umelci sa snažili skombinovať osobitosti týchto dvoch nástrojov a vďaka nim a hudbe spojiť naše dve krajiny. Slovenská flauta je veľmi nežná a meditatívna, a preto budú umelci hrať
na svojich indonézskych nástrojoch veľmi netradične.
“Tari Pakarena” je tradičný dvorný tanec z ostrova Sulawesi a je charakteristický kontrastom medzi hudbou a tancom. Dvaja alebo viacerí tanečníci tancujú veľmi pomaly zatiaľ čo bubny a hoboje hrajú veľmi energicky a v niektorých momentoch až agresívne.
Ďalej bude nasledovať skladba “Gambang”, ktorá patrí k najobľúbenejším medzi členmi tohto gamelanu. Prvýkrát ju počuli na jednej veľmi starej nahrávke z roku 1941 a rozhodli sa pridať ju do repertoáru. Význam slova odkazuje na odlišný typ gamelanu, ktorý sa nazýva “Gambang”.
Indonézske veľvyslanectvo