BRATISLAVA. Už 40tisíc návštevníkov vyskúšalo od začiatku letnej sezóny vodu v bratislavských kúpaliskách a niektorých jazerách. Tri bazény sú však zavreté. Baktériu, ktorá sa bežne vyskytuje v odpadových vodách a stolici, našli v detských bazénoch dúbravskej Rosničky a v Rači. Museli ich vypustiť a vyčistiť.
Mikroriasy zase zistili v Summer Clube Incheba. „Kúpalisko ešte nemá rozhodnutie o prevádzkovaní a doterajšie výsledky preukázali nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie,“ povedala hovorkyňa bratislavských hygienikov Katarína Nosálová.
Jazerá sú v poriadku
Naopak, na prírodných jazerách tieto problémy nie sú. Na Kuchajde ani inde zatiaľ nestrašia sinice. Hygienici pred sezónou preverili všetky jazerá v Bratislave a okolí podľa európskych smerníc a konštatovali, že voda v nich je vhodná na kúpanie.
Kvalitu vody ovplyvňujú vysoké teploty i dažde. „Výhodou prírodných plôch je samočistiaca schopnosť, nižšia teplota vody a veľká rozloha,“ hovorí Lenka Šrámková z Úradu verejného zdravotníctva.
To, čo jazero zvládne samo, musia v bazénoch riešiť chlórom. „Na umelých kúpaliskách kvalitu vody zabezpečujú trvalou dezinfekciou,“ hovorí Šrámková.
Prírodné jazerá uprednostňujú aj kožní lekári. Niektorí odborníci tvrdia, že chlorofyl v jazerách má antibakteriálne, hojivé a dokonca aj deodoračné účinky.
V návštevnosti vedú Zlaté piesky, kde sa okúpe až 10tisíc ľudí.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Neporiadok prekáža
Problémy však môžu byť na brehu. Napríklad pri Vajnorských jazerách sa váľajú plastové poháre či igelitové vrecká. Rekreanti sa sťažujú na psie výkaly.
„Jazerá sú krásne a bola by veľká škoda ich nechať takto pustnúť, veď keby ich tí rybári vždy na jar neočistili od odpadkov, bol by to humus,“ napísala starostovi obyvateľka a žiadala ho osadiť odpadkové koše.
Úrad jej však odkázal, že tam sú pristavené dva 1100-litrové kontajnery. Zamestnanci miestnej radnice podľa hovorkyne Márie Račkovej čistia areál razza týždeň a o odpadky by sa podľa nej mali starať aj prevádzkovatelia bufetov v okolí jazera. „Je povinnosťou prevádzkovateľa zabezpečiť odvoz odpadu, ako aj smetné koše v okolí stánku,“ povedala.
Poklady v jazere
Pri čistení jazier potápači vylovia aj železo – z Kuchajdy mikrovlnku, z Draždiaka hokejové bránky.
Pre znečistenie ľuďmi je už obmedzený prístup k jazeru v Čunove. Kúpanie nezakázala hygiena. Zistili tam však zvýšené množstvo opaľovacích olejov vo vode, ľudia tiež šliapu po vzácnych rastlinách, návštevu preto zakázal úrad životného prostredia.
Pri čistení Kuchajdy sa našli aj nákupné vozíky z neďalekého supermarketu
FOTO SME - ARCHÍV
Kožní lekári sa nekúpu
Dermatológovia hovoria, že prírodné jazero pokožke viac vyhovuje, musí však byť pod kontrolou
BRATISLAVA. „Prírodné kúpaliská áno, pokiaľ to nie je nejaké maličké a prehriate a strašne veľa ľudí,“ hovorí kožný lekár Ivan Rakšány. „Umelé kúpaliská, aquaparky a hlavne termálne nie, hlavne nie slovenské,“ dodáva. Prečo? „Lebo sú špinavé,“ tvrdí.
Dermatologička Snežana Gajdošová sa na Slovensku vôbec nekúpe, chodí len k moru. „Ak je to jazero čisté a nie je tam nejaká epidemiologická záležitosť, ktorá by to porušila, tak by mohlo byť,“ hovorí.
Nemyslí si, že bazény sú špinavé. Návštevníkov však môže podráždiť všadeprítomný chlór. „Ak má dotyčný nejaký atopický ekzém, môže ho to podráždiť. Ale keď je koža normálna a nereaguje na tie chemikálie, nie je problém sa kúpať.“
Dermatologička Alexandra Novotná hovorí, že koži môžu uškodiť bazény aj jazerá. „Alergikov môžu podráždiť chemikálie, používané na dezinfekciu vody v bazénoch, ktoré spôsobujú vysušovanie kože,“ povedala Novotná.
„Ak však majú alergiu napríklad na sinice, môže dôjsť k zhoršeniu kožného nálezu aj po kúpaní v jazere,“ dodala. „Preto je dôležité po každom kúpaní očistenie - umytie čistou vodou a u citlivých osôb aj premastenie pleťovým mliekom bez obsahu konzervačných látok a parfumov,“ upozornila.
(him)
Chodí sa aj k susedom na Nezider či Lipót
Na rakúske a maďarské kúpaliská a jazerá lákajú lepšie ceny i služby.
BRATISLAVA. Mnohí Bratislavčania radšej strávia hodinku v aute, ako by si rozložili deku na bratislavských kúpaliskách.
Obľúbené je napríklad Neziderské jazero v Rakúsku, kde sa dá aj člnkovať či jazdiť na plachetniciach. „Polovica Bratislavy“ je vraj na kúpalisku v neďalekom Hainburgu. Nechýba tu šmykľavka, skokanské mostíky či tobogan. Obľúbené sú aj Bruck an der Leitha a Prellenkirchen. Celodenné vstupné tam stojí okolo 4 až 5 eur. Ľudia si pochvaľujú najmä čistotu a služby.
Termálne kúpalisko v Mosonmagyaróvári láka Slovákov už dlhé roky.
Objavili už aj Lipót, ktorý je ešte o 36 kilometrov ďalej. Podľa stránky wellness tips je jedným z najmodernejších a najkrajších v Maďarsku, vstupné je nižšie ako v blízkom seneckom akvaparku – 9 eur.
„Voda je termálna, čistá a teplá, vhodná aj pre malé deti. Priebežne ju vymieňajú a nie je prechlórovaná,“ hovorí mamička Mária Czakóová.
„Je tam kopa zelene, trávnik ako z katalógu, tobogany, ihrisko pre deti i plážový volejbal. Aj stravovať sa tam dá kultúrne, žiadne polorozpadnuté stánky,“ dodáva. (vju, him)
Hitom je Lipót, 46 kilometrov od Bratislavy
FOTO - web